کد خبر: ۲۵۲۶۵۳
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۲ 28 June 2016
به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی اظهار داشت: یگان حفاظت محیط زیست با توجه به گشت های مراقبتی و حفاظتی و همچین کنترل معابر و مناطق تحت مدیریت استان موفق شد در طول هفته گذشته چهار محموله غیر مجاز پرندگان شامل 270 قطعه پرنده مینا را در مناطق مختلف استان کشف و ضبط کنند.
وی ادامه داد: چهار متخلف در این رابطه دستگیر و به همراه مستندات تحویل مقام قضایی شدند.
وی خاطر نشان کرد: یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از ابتدای سالجاری تا پایان خرداد بیش از 16 متخلف را دستگیر و به همراه مستندات تحویل مقام قضایی داده است.
یک میلیون و 489 هزار و 590 هکتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ کنارک زیست می کنند.
بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته، تاکنون بیش از 85 گونه پستاندار، 102 گونه خزنده، بیش از 360 گونه پرنده آبزی و غیرآبزی و پنج گونه دو زیست در مناطق حفاظت شده خشکی و آبی سیستان و بلوچستان شناسایی شده است.
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
این استان به سبب همسایگی با 2 کشور افغانستان و پاکستان همواره مورد توجه قاچاقچیان و سودجویان قرار دارد بگونه ای که برخی افراد پرندگان زینتی را از کشورهای همجوار به این استان وارد و سپس به استانهای داخلی کشور و یا از طریق آبهای آزاد به کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان انتقال می دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار