کد خبر: ۳۵۹۵۶۵
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۱ 22 January 2017
شکي نيست که پيري روندي اجتناب ناپذير است، اما با رعايت نکاتي مي توان از سن واقعي خود احساس رضايت بيشتري داشت و حتي احساس جواني کرد.

در اين مطلب، متخصصان به شما ياد مي دهند که چگونه احساس شادابي بيشتري داشته باشيد و عادت هايي را که باعث مي شود ظاهر شما پيرتر شود، کنار بگذاريد.

1- دير خوابيدن:

دير خوابيدن و کمبود خواب باعث مي شود شما ظاهر پيرتري پيدا کنيد. کمبود خواب باعث ايجاد پف چشم و افتادگي و خستگي پلک هاي چشم مي شود.

2- کم تحرکي و ورزش نکردن:

 اين عادت اشتباه را کنار بگذاريد و روزانه ورزش کنيد. ورزش ميزان کورتيزول را کاهش مي دهد و ميزان توليد هورمون هاي مفيد مانند تستوسترون را افزايش مي دهد. علاوه بر آن فشار خون بالا را کنترل مي کند و خلق و خو را بهبود مي بخشد. روزانه 30 دقيقه ورزش توصيه مي شود.

3- تمايل به خوراکي هاي شيرين:

مصرف زياد قند روند پيري قسمت هاي مختلف بدن را افزايش مي دهد. مصرف قند زياد نه تنها باعث افزايش وزن مي شود، بلکه خطر بروز بيماري ديابت و حتي ناراحتي پوستي به ويژه آکنه و چين و چروک را افزايش مي دهد.

هنگام مصرف قند، روندي به نام گليکيشن (glycation) رخ مي دهد. در اين روند، قند در جريان خون به پروتئين ها مي چسبد و مولکول هاي جديد به نام (AGES) ايجاد مي کند که پوست را آسيب پذير مي کند. در صورت تمايل به خوردن شيريني، از شکلات تلخ با قند پايين استفاده کنيد.
خوابيدن به روي شکم و تماس پوست صورت با بالشت هايي از جنس کتان، کلاژن هاي پوست را مي شکند و چين و چروک هاي دائمي به وجود مي آورد.

4- سيگار کشيدن:

هرچه زودتر، استعمال دخانيات را کنار بگذاريد تا طول عمرتان افزايش يابد. نتايج تحقيقات نشان مي دهد، افراد سيگاري که در 35 سالگي سيگار را ترک مي کنند نسبت به افرادي که سيگار کشيدن خود را ادامه مي دهند، 8 سال بيشتر عمر مي کنند.

دود سيگار، باعث رهايي راديکال هاي آزاد مي شود و خطر بروز هر نوع بيماري از جمله سرطان، بيماري قلبي، اختلال مشاعر و مرگ زودرس را افزايش مي دهد.

5- ماليدن چشم:

 اگر مي خواهيد ظاهر جواني داشته باشيد، چشم هاي خود را نماليد، زيرا اين امر به تدريج باعث شکسته شدن کلاژن و در نهايت چين و چروک و شکسته شدن مويرگ ها مي شود.

براي تسکين درد چشم و التهاب، به جاي ماليدن چشم مي توانيد دو کيسه چاي سبز را پس از دم کردن چاي و خنک شدن آن، به مدت 10 دقيقه روي چشم بگذاريد. استفاده از کرم هاي حاوي ويتامين K و D و رعايت يک برنامه غذايي معتدل موثر است.

6- تغيير پي در پي وزن:

با حفظ يک وزن مناسب جوان بمانيد. کاهش و افزايش متوالي وزن، خطر بيماري قلبي و ديابت را افزايش مي دهد.
خواب

7- خوابيدن روي شکم:

 اين طرز خوابيدن به پوست صورت آسيب مي رساند. تماس پوست صورت با بالشت هايي از جنس کتان، کلاژن هاي پوست را مي شکند و چين و چروک هاي دائمي به وجود مي آورد.

بر اثر اختلال در گردش خون اين قسمت از صورت که به سمت بالش قرار دارد، پوست قادر به بازسازي نيست لذابراي حفظ ظاهر جوان پوست به پشت يا پهلو بخوابيد.

8- کنترل نکردن استرس:

 استرس حاد با بيماري هاي متعددي ارتباط دارد؛ از جمله بيماري قلبي عروقي، آسم و اختلال خودايمني، بنابراين با کاهش استرس مي توانيد از بروز اين خطرات پيشگيري کنيد.

9- نداشتن برنامه غذايي سالم:

 خوردن هله هوله يا غذاهاي آماده و سرشار از نمک، چربي و کلسترول به تسريع روند پيري و چاقي مفرط منجر مي شود. با افزايش وزن، خطر بروز بيماري قلبي عروقي و ديابت نيز افزايش مي يابد.

اجتناب از خوردن غذاهاي آماده و رو آوردن به غذاهاي سبوس دار خطر بروز بيماري ها را کاهش مي دهد. اسيد چرب امگا 3 موجود در ماهي هاي چرب مانند سالمون و تن، گردو و دانه کتان، التهاب بدن را کاهش مي دهد و در حفظ سلامت پوست نقش مهمي دارد سعي کنيد بدي هاي ديگران را فراموش کنيد و کينه اي نباشيد؛ در غير اين صورت به تدريج احساس فرسودگي خواهيد کرد

10- نوشيدن ناکافي آب:

 افزايش ميزان مصرف آب کليد جواني است. آب براي حفظ رطوبت پوست و رسيدن ماده مغذي لازم به پوست مهم است. کمبود آب باعث خشکي، کشيدگي و پوسته پوسته شدن پوست مي شود که به فرد ظاهري مسن مي دهد. پوست خشک، حالت ارتجاعي کمتري دارد و به چين و چروک مستعدتر است.

11- خصومت و دشمني:

سعي کنيد بدي هاي ديگران را فراموش کنيد و کينه اي نباشيد؛ در غير اين صورت به تدريج احساس فرسودگي خواهيد کرد. نتايج بررسي هاي متعدد، ارتباط بين بخشش و سلامت جسمي را نشان مي دهد. نبخشيدن فعاليت عصبي را افزايش مي دهد و باعث مي شود کيفيت خواب شما پايين بيايد کينه داشتن، استرس را افزايش مي دهد. پس ديگران را ببخشيد تا عمر طولاني تري داشته باشيد.

تهيه کننده : کارمند رتبه 13 زهرا آرين مهر کارشناس مددکاري اجتماعي معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان سيستان و بلوچستان//
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار