کد خبر: ۴۱۸۶۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۰ 04 May 2017
اعیاد شعباینه سال 1431 هجری قمری مصادف با تیر ماه 1389هجری شمسی در سیستان و بلوچستان رنگی آسمانی تر از هر سال داشت.
به گزارش عصر هامون،24تیر ماه 1389مصادف با میلاد امام حسین(ع) بود، مردم زاهدان چون سایر مسلمین ایران و جهان غرق در شادی و برگزاری جشن های شعباینه بودند.کوچه و خیابانی نبود که محبین اهل بیت (ع) آن را آذین نبندند، شربت و شیرینی بود که کام مردم را شیرینتر میکرد ، هرچه روز میلاد حسین ابن علی (ع)به شب میلاد حضرت ابوالفضل (ع) نزدیکتر می شد و خنده بر لب مردم و شادی بر دلشان بیشتر می نشست، که ناگاه حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان صحنه را جوری دیگر رقم زد.
جزئیاتی از حادثه(27 مسافر شعبان)
شامگاه پنجشنبه مورخ 24 تیرماه 1389 بعد از اقامه نماز جماعت و مولودی خوانی به مناسب میلاد پر برکت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در مسجد جامع زاهدان دعای کمیل با حضور محبین اهل بیت (ع) در حال برگزاری بود، بازماندگان گروهک ریگی که با نیت هدف قرار دادن نماز جماعت به خیابان آزادی زاهدان آمده بودند تا شاید با حضور در صحن مسجد جامع حادثه مسجد علی اب ابی طالب (ع) را بتوانند تکرار کنند با دیدن گیت بازرسی و امنیت ورودی درب مسجد نتوانستند اقدام کور خود را در زمان برگزاری نماز انجام دهند، با این اوصاف به دنبال فرصتی برای ورود به مسجد شدند.
عوامل تروریستی با مشاهده وضعیت حفاظت و امنیت مسجد تصمیم می گیرند که از گیت خواهران به داخل مسجد ورود پیدا کنند.ساعت حدود 21:15 بود، اسد اللهی یکی از خواهران بسیجی حاضر در گیت خواهران وقتی می بینند که فردی اصرار دارد بدون بازرسی وارد مسجد شود این موضوع را به شهید «محمد گلدوی» نیروی بسیجی مستقر در گیت در میان می گذارد،شهید گلدوی با رشادت مانع ورود این تروریست به محوطه مسجد می شود که عامل تروریست با مشاهده این وضع مجبور می شود ضامن انفجاری را بکشد که پس از انفجار اول شهیدان محمد گلدوی،علیرضا ویزش فر ، علیرضا کرد ، رضا شهرکی و مسعود شجاعی باغینی از دیگر افراد در محوطه گیت ، به شهادت می رسند.
پس از انفجار اول
صدای انفجار اول کاملا در زاهدان پیچیده شده بود، همین باعث شد از دور و نزدیک خیل عظیمی از جمعیت برای یاری رساندن به حادثه دیدگان مسجد جامع کشیده شوند، با وضعیت موجود عامل تروریستی دوم همچنان به دنبال ورود به مسجد بود تا بتواند اقدام کور خود را درصحن مسجد عملی سازد که شاید بتواند کارنامه ننگین زندگیش را برای اربابانش پرنگتر جلوه دهد، اما حضور مردم و تیم های امنیتی در صحنه باعث شد نتواند وارد مسجد جامع شود که نهایتا در خیابان میان جمعیت با کشیدن ضامن جلیقه انتحاری خویش ر ا منفجر نمود و باعث به شهادت رسیدن 1مصطفی آبیاری 2. محمد اکبری 3. غلامرضا توکلی 4. مجتبی ثریا محتاط 5. سجاد حاجیان 6. محمد حسینی 7.سید محمد جواد حسینی 8. محمد رضا خمر 9. محمد رضا راغی 10. عبدالحمید سرحدی راد 11. محمد سرحدی راد 12. محمد سرگزی 13. عارف شهرکی 14. مرتضی عباس زاده محمودی 15. علی طهرانی مقدم 16. احسان فرازمند 17. احمد رضا قاسمی 18. محمد کیانی 19. رضا میر 20. مصطفی نجار 21. کاظم نجار 22. یاسر نظامی و حدود270 نفر مجروح شد.
دقایقی بعد از انفجار
صدای آژیر آمبولانس ها و خودروهای امنیتی جایگزین نوای مولودی دقایق سپری شده شب میلاد حضرت عباس (ع)شده بود، کسی فریاد میزد یا ابوالفضل و دیگری با بغضی شکسته و چهره ای بهت زده تنها به صحنه نگاه میکرد، کودکی به دنبال پدر و زنی به دنبال همسر و برادری به دنبال برادر میگشت.
تاریکی که بر اثر موج انفجار سوی چراغ های ورودی مسجد را برده بود نمیگذاشت پیکر شهدا بخوبی شناسایی شود، البته هر از گاهی نور فلاشهای دوربین عکاسان حاضر قطعه ای را روشن میکرد تا علاوه بر حافظه دوربینهای خبرنگاری در ذهن حاضرین در صحنه همیشگی عمرشان ثبت بماند.
کلیه بیمارستانهای زاهدان به حالت آماده باش در می آیند و بلافاصله تمامی شهدا و مجروحان به بیمارستان‌ها منتقل می شوند و امکانات بهداشتی درمانی به آنان ارائه می شود.
گروهک جند الشیطان چه کرد؟
ساعتی بعد از انفجار، گروهک تروریستی جندالشیطان با صدور بیانیه ای مسئولیت این جنایت هولناک را برعهده می گیرد و با سناریویی از قبل طراحی شده با افتخار، عکس های دو عامل انتحاری که حادثه مسجد جامع را رقم زدند در تنها وبلاگ خود منتشر می کند.
این گروهک مدعی می شود که این افراد به نام‌های 'عبدالباسط ریگی'معروف به اسلام جان و' محمد ریگی' معروف به جنیدجان عملیات تروریستی انتحاری خود را در مقابل مسجد جامع زاهدان انجام داده‌‌ و به هلاکت رسیده‌اند.
آنچه در این میان توجه را به تصاویر کریه عوامل تروریستی جلب می کند سن کم عامل انتحاری است، که استفاده از نوجوانان کم سن و سال برای اقدامات تروریستی بویژه عملیات های انتحاری بعد از شستشوی مغزی آنها از جمله اقدامات ویژه ای است که گروهک جند الشیطان و سایر وهابیون به صورت ابزاری از آن استفاده میکند همچنین این پروسه مستلزم زمان و آموزش های ویژه برای این اقدام است که بهترین مامن برای این گونه تعلیمات کشور پاکستان است.
فعالیت رسانه های بیگانه 
صدای آمریکا VOAو بی بی سی BBC در ساعات اولیه تنها به پوشش خبر این حادثه و تعداد شهدا و مجروحان پرداختند اما در این میان نقش تلویزیون العربیه وابسته به ریال های وهابیون عربستان سعودی که ارتباط نزدیکی با گروهک تروریستی ریگی داشته و دارد پس از این جنایت در بزرگنمایی این حادثه پرنگ تر از قبل میشود.
این رسانه با پخش آرشیو بخشی از فیلمها و اخبار عملیات‌های تروریستی گذشته این گروهک بویژه عملیاتهای عبدالمالک معدوم، مصاحبه‌های اختصاصی با رهبران تروریست این فرقه پلید ترتیب می دهد و در خبری فوری اعلام می کند که جندالله این جنایت را بر عهده گرفته است و تصاویر عاملین انتحاری را به نمایش می گذارد.
اعلام 3 روز عزای عمومی در سیستان و بلوچستان
استانداری سیستان و بلوچستان در پی عملیات تروریستی مسجدجامع زاهدان و شهادت و زخمی شدن جمعی از هموطنان ، سه روز عزای عمومی در این استان و تاریخ تشییع پیکر شهدا را 26 تیر ماه اعلام می نماید.
علی محمد آزاد استاندار وقت سیستان و بلوچستان، در این بیانیه اعلام کرد: مردم مسلمان و شهید پرور استان سیستان و بلوچستان عمال محارب و حلقه به گوشان استکبار جهانی بار دیگر خشم و عداوت خود را از وحدت و انسجام آحاد امت مسلمان نشان دادند و این بار در شب ولادت علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) در یک اقدام تروریستی و ددمنشانه تعدادی از فرزندان این دیار را با هدف ایجاد تفرقه و نفاق بین شیعه و سنی به شهادت رساندند .
این بار در شب ولادت علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس(س) در یک اقدام تروریستی و ددمنشانه تعدادی از فرزندان این دیار را با هدف ایجاد تفرقه و نفاق بین شیعه و سنی به شهادت رساندند.
در این بیانیه ضمن ابراز همدردی مجدد با خانوادهای شهدا جنایت تروریستی آمده است، استان سیستان و بلوچستان از امروز جمعه بیست و پنجم تیر ماه به مدت سه روز عزای عمومی است .
نمایندگان مردم زاهدان و سیستان استعفا می دهند
در شب حادثه شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس هشتم در مصاحبه با رسانه ها بیان می کند :واقعا این انفجارها قابل پیش‌بینی بود. و ادامه می دهد بنده بارها در مصاحبه‌ها گفته‌ام که عوامل بازمانده از جریانات وهابیت و ریگی وجود دارند و می‌خواهند کاری کنند تا بگویند که هنوز حضور دارند. بارها این تذکر را به مسؤلان امنیتی استان داده‌ام و حتی پیش از تعطیلات عید نوروز، کتبا در نامه‌ای به مسؤلان یادآوری کردم که باید مراقبت‌های امنیتی را در استان سیستان و بلوچستان گسترش دهند. این جریانات تلاش بسیاری داشته‌اند؛ اما اکنون نیز موفق نشده‌اند که وارد مسجد جامع شهر زاهدان شوند.
وی در متن استعفای خود چنین می نویسد:
جناب آقای دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
احتراما اینجانب دکتر حسینعلی شهریاری نماینده مردم شریف زاهدان در مجلس شورای اسلامی به اطلاع می رسانم با توجه به پیگیری های اینجانب متاسفانه مسئولین نتوانسته اند حداقل وظیفه حاکمیتی خود را که حفظ امنیت، جان و مال مردم می باشد را تامین نمایند. و از طرفی خواسته های فراوان و به حق مردمی از اینجانب جهت پیگیری برای تامین امنیت و احقاق حقوق شهروندی استعفاء خود را از تاریخ 25 تیرماه 89 اعلام می دارم و امیدوارم که مسئولین چاره ایی بیاندیشند که از این پس شاهد پرپر شدن عزیزانمان در این استان نباشیم.
با احترام
دکترحسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی
و در پی آن دکتر عباسعلی نورا نیز بیان کرد من نیز استعفا می دهم.
پس از گذشت چند روز سیدمحمدحسن ابوترابی‌ فرد نائب رییس مجلس بیان میکند: دکتر حسینعلی شهریاری و دکتر عباسعلی نورا با توجه به پیام و رهنمودی که دریافت کردند استعفای خود را پس گرفتند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این دو عزیز هم‌چنان به عنوان نمایندگان مردم شریف استان سیستان و بلوچستان در خدمت ملت، تلاش و انجام وظیفه‌ خواهند داشت.
تشیع پیکر شهداء در 26 تیرماه
صبح روز شنبه 26 تیرماه با ابلاغ پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به خانواده شهدا و مردم سیستان و بلوچستان توسط حجت الاسلام محمد رحیمیان نماینده اعزامی رهبری با استان، پیکر پاک شهدا بروی دستان مردم زاهدان که با فرهنگ ایثار و شهادت غریبه نبودند تشییع شد.
واکنش‌های بین‌المللی به حادثه تروریستی مسجد جامع
اما در نخستین واکنش‌های رسمی بین‌المللی دربرابر این حادثه، دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای اعلام می کند: کاترین اشتون با شنیدن خبری درباره حمله به مسجد جامع در زاهدان شوکه شده است و وی شدیدا این حمله بزدلانه که هیچ توجیهی ندارد را محکوم می‌کند. اشتون تسلیت و همدردی خود را با خانواده‌ها و دوستان قربانیان این حادثه اعلام می‌کند.
'جان برینان' معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در امور امنیت داخلی مبارزه با تروریسم پس از 'هیلاری کلینتون' وزیر امور خارجه، این انفجارها را به شدت محکوم کرده و آن را یک اقدام تروریستی توصیف کرد وی بیان می کند: دولت آمریکا و 'باراک اوباما' رئیس جمهوری این کشور حملات تروریستی به مسجد جامع زاهدان را محکوم می‌کند.
همچنین 'شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان' وزیر خارجه امارات نیز با ابراز تنفر درباره هرگونه عملیات تروریستی، حمله وحشیانه شب گذشته به مسجد جامع زاهدان را به شدت محکوم کرد.
علل فاجعه
در یک بعد بازماندگان گروهک ریگی پس از دستگیری عبدالمالک سرکرده معدوم گروهک جند الشیطان سعی در ابراز وجود خود داشتند، در بعد دیگر بار ها عبدالمالک در اعترافات خود گفته بود' عملیاتهای این گروهک توسط نیروهای امنیتی آمریکا هدایت می شود و عوامل گروهک جندالشیطان، در حین عملیات تروریستی خود با تهیه فیلم و عکس و ارسال این اسناد برای نیروهای آمریکایی، از آنها پول دریافت می کرده است و همچنین شکست مفتضحانه غربی ها در مذاکرات ژنو، سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و علی الخصوص آمریکا، فشاری مضاعف بر گروهک‌های تروریستی از جمله گروهک جندالشیطان وارد شد تا بتوانند کمی از حجم سنگین تبعات بعد از شکست مذاکرات را از طریق ناامن کردن مناطق مرزی و دامن زدن به اختلافات مذهبی و قومیتی، کم کنند.
بر همین اساس سرویس‌های جاسوسی بیگانه از مدت‌ها پیش تحرکات خود را با کمک به این گروهک در شرق کشور آغاز کرد بود و منتظر بود تا در زمان مناسب فرمان اینگونه جنایات کور را صادر کند، و علاوه بر هدف اصلی که ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در منطقه بود بتوان این گروهک را همچنان سرپا نگه دارد.
آنچه در 24 تیر89 باعث شد عوامل تروریست مجبور به اقدام وحشیانه خود در خیابان گردد، وجود گیت های امنیتی و بازرسی در مساجد ،تکایا و حسینه ها استان سیستان و بلوچستان است، که انفجار عامل انتحاری دوم نقش دوگانه و هویت پلید مدعیان دفاع از حقوق اهل سنت که فقط شیعیان را جامعه هدف خود معرفی میکنند را نمایان میکند به گونه ای که این اقدام درخیابان بدون در نظر گرفتن شیعه و سنی بودن مردم صورت گرفت.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
نسل بزدل و ترسو وموش صفت . انشالله که روزی سر دسته برای همه مشخص شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار