مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت با توجه به تنوع زیستی منحصر به فرد منطقه ساحلی-دریایی تنگ به دلیل وجود اکوسیستمهای ساحلی و دریایی کم نظیر انجام هر گونه فعالیت توسعه ای سواحل مکران، در این قسمت از سواحل جنوب سیستان و بلوچستان را مستلزم بررسیهای بسیار دقیق کارشناسی نموده است.
کد خبر: ۴۸۰۶۶۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۲ 19 August 2017
به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان دکتر پورملایی در این رابطه گفت: با توجه به تنوع زیستی منحصر به فرد منطقه ساحلی-دریایی تنگ به دلیل وجود اکوسیستمهای ساحلی و دریایی کم نظیر از جمله: سواحل تخم گذاری لاکپشتهای دریایی، علفهای دریایی بستر دریا، مرجانها، جنگلهای حراء و مکانهای زاد و ولد پرندگان آبزی و کنار آبزی، انجام هر گونه فعالیت توسعه ای سواحل مکران، در این قسمت از سواحل جنوب سیستان و بلوچستان را مستلزم بررسیهای بسیار دقیق کارشناسی نموده است. به همین منظور کارشناسان دریایی این اداره کل جهت بررسی آخرین وضعیت سواحل تنگ و توجیه مشاوران زیست محیطی برخی از طرحهای در دست اقدام ساحلی- دریایی به منطقه عزیمت و حساسیتها و نگرانیهای زیست محیطی را در این زمینه تشریح نمودند.
وی همچنین اشاره کرد: از جمله طرحهای در دست اقدام در این منطقه، احداث موج شکن اسکله صیادی تنگ است که مقرر گردیده توسط سازمان شیلات در آبهای ساحلی محدوده روستای تنگ احداث گردد چرا که اسکله قبلی به دلیل مکان یابی اشتباه در دهانه خور تنگ مدت 20 سال است که به مکانی جهت تلنبار شدن رسوبات حاصل از فرسایش امواج دریا مبدل شود به طوری که بدلیل مشکلات پهلوگیری شناورها در اسکله مذکور، از 3 هزار شناور صیادی ثبت شده رسمی و غیر رسمی فعال در منطقه، حدود 100 شناور کوچک در منطقه مانده اند و مابقی غیر فعال یا به سایر مناطق انتقال داده شده اند. پیرو کاهش فعالیت صیادان منطقه، دو واحد فرآوری و بسته بندی آبزیان منطقه نیز چندین سال است که تعطیل گردیده اند.
پورملائی افزود: نظر به ضرورت احداث اسکله صیادی جدید طبق درخواستهای مکرر صیادان منطقه و اختصاص بودجه مورد نیاز توسط  دولت تدبیر و امید جهت رونق مجدد فعالیتهای صیادی و اشتغال مردم منطقه، این اداره کل را بر آن داشت تا سریعاً بهترین گزینه های مکانی را با کمترین خسارتهای زیست محیطی در منطقه تنگ به مشاوران زیست محیطی این پروژه پیشنهاد نمایند تا مطالعات لازم با جهت گیری درست تر قبل از احداث پروژه با هدف توسعه پایدار و حفظ اکوسیستمهای حساس ساحلی صورت پذیرد.
قابل به ذکر است منطقه تنگ در حدود 100 کیلومتری غرب شهر کنارک در ساحل دریایی عمان قرار دارد و فعالیت اصلی مردم منطقه صیادی می باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار