مولوی عبلدالحمید:
مولوی عبدالحمید در مراسم تودیع و معارفه استاندار سیستان‌وبلوچستان، با اشاره به پتانسیل‌های زیاد در سیستان‌وبلوچستان، بر لزوم استفاده از این پتانسیل‌ها در راستای اشتغال تاکید کرد.
کد خبر: ۵۲۱۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۳ 10 November 2017

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان مولوی عبدالحمید در این مراسم که در تالار فردوسی دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برگزار شد، ضمن عرض خیرمقدم به شرکت‌کنندگان در مراسم، به‌ویژه وزیر محترم کشور و هیئت همراه ایشان، اظهار داشت: مردم استان سیستان‌وبلوچستان اسلام و وطن را دوست دارند و به این دو چیز علاقه داشته و افتخار می‌کنند.
وی افزود مردم سیستان‌وبلوچستان در عرصه‌های مختلف نظام به‌ویژه در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری حضور فعال و گسترده‌ای داشته‌اند. همچنین از وحدت و امنیت کشور حفاظت کرده‌اند. استان سیستان‌وبلوچستان نسبت به سایر استان‌ها همواره در تمام انتخابات‌ها حضور فعال‌تری داشته و در رأی‌دهی پیشتاز بوده است.
این رهبر مذهبی اهل‌سنت در ادامه به بعضی از مشکلات مردم سیستان‌وبلوچستان اشاره کرد و گفت: مردم سیستان‌وبلوچستان از دو معضل «فقر» و «بیکاری» به شدت رنج می‌برند، زیرا کشاورزی و دامداری در این استان بسیار محدود است. بخش بزرگی از فشارهای مشکلات اقتصادی موجود در کشور متوجه مردم استان سیستان‌وبلوچستان است.
مولوی عبدالحمید سپس به بیان انتظارات مردم این استان از دولت تدبیر و امید پرداخت و اظهار داشت: مهمترین خواسته مردم استان سیستان‌وبلوچستان آن است که پتانسیل‌های موجود در استان فعال شوند که یکی از مهمترین پتانسیل‌های این استان، وجود مرزهای وسیع آبی و خشکی کشور با کشورهای همسایه است.
ویدر ادامه بر «بازگشایی مرزها» تاکید کرد و گفت: مرزهای موجود در سیستان‌وبلوچستان از قدیم‌الایام باز بوده‌اند و تجارت در آنها رواج داشته‌ است که این امر زمینه اشتغال بسیاری از مرزنشینان را فراهم کرده بود.
مدیر دارالعلوم زاهدان تاکید کرد: مرزهای موجود برای کشور و مردم ما نه‌تنها تهدید نیستند، بلکه یک فرصت هستند. ما باید از این مرزها حداکثر استفاده را ببریم. مسئولین و دست‌اندرکاران تامین امنیت کشور مطمئن باشند که بازگشایی مرزها و راه‌اندازی مجدد تجارت از این مرزها به امنیت کشور کمک می‌کند.
امام‌جمعه زاهدان به برخی دیگر از پتانسیل‌های سیستان‌وبلوچستان اشاره کرد و گفت: مرزهای آبی، منطقه آزاد چابهار، ، منطقه آزاد سیستان، معادن، کشاورزی و دامداری از دیگر پتانسیل‌های مهم استان به‌شمار می‌روند. اگر خودِ دولت فرصت اشتغال مردم از طریق سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها را ندارد، فعال‌کردن پتاسیل‌های مذکور توسط دولت نه‌تنها سبب آبادانی منطقه و اشتغال مردم می‌شود، بلکه به بهبود اقتصادی مرکز کشور نیز کمک می‌کند.

مولوی عبدالحمید در ادامه افزود: خواسته دیگر مردم استان آن است که دولت محترم در برخی موارد برای این استان استثناء قایل بشود. به‌عنوان مثال تجارت و معامله بعضی از اقلام که شاید در سایر استان‌ها ممنوع باشند، در استان سیستان‌وبلوچستان اجازه داده شوند تا مشکلات و رنج‌های مردم این استان کاهش پیدا کنند.
وی در ادامه بر لزوم توجه به «منافع عمومی در استان»‌ تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین خواسته‌های مردم استان آن است که به‌جای منافع فردی، قومی یا مذهبی، همواره منافع عموم مردم مدنظر قرار گیرد؛ باید مدیران توانمند و برنامه‌ریز به کار گمارده شوند تا بتوانند از طریق برنامه‌ریزی‌های صحیح و کارآمد در زمینه‌های مختلف تحول ایجاد کنند. برآورده‌کردن خواسته‌های مردم این استان به نفع نظام و ملت است که به اشتغال مردم می‌انجامد.
مولوی عبدالحمید خواستار «اختصاص بودجه ویژه» برای سیستان‌وبلوچستان شد و گفت: از دولت تدبیر و امید می‌خواهیم که برای استان سیستان‌وبلوچستان استثناء قایل شده و بودجه ویژه و بیشتری نسبت به سایر استان‌ها اختصاص دهد، زیرا بسیاری از کارخانه‌ها در این استان از کار افتاده‌اند که این امر تاثیر مستقیم و زیادی بر بازار و وضعیت اقتصادی مردم گذاشته است.
عالم سرشناس اهل‌سنت کشور در ادامه به بیان اندیشه‌ها و تفکرات مردم سیستان‌وبلوچستان پرداخت و گفت: مسیر مردم استان، مسیر وحدت و اخوت است. مردم استان هرگز اجازه ناامنی را به کسی نمی‌دهند. امنیت موجود در استان که ضرب‌المثل قرار گرفته است، نتیجه هماهنگی و انسجامی‌ست که بین مسئولین تامین امنیت و مردم استان وجود دارد. مهمترین عامل این امنیت، حمایت مردم استان است که این وحدت و امنیت باید حفظ شود.

مولوی عبدالحمید در ادامه‌ علی اوسط هاشمی را از «مدیران موفق کشور» دانست و گفت جناب آقای هاشمی از مدیران موفق و باهوش کشور هستند. یکی از مهمترین ویژگی‌های مدیریتی ایشان در دوران استانداری، احترام به مردم و حرمت‌ قایل‌بودن به علما و معتمدین بود؛ این سیاست، سیاست بسیار هوشمندانه‌ای بود؛ سفرهای ایشان به مناطق مختلف استان و دیدار با افراد متنفذ هر منطقه‌ای نمونه‌ای از احترام به مردم بود.
وی خاطرنشان شد: جناب آقای هاشمی مطمئن باشد که خاطره زحمات جانانه‌ی ایشان در اذهان مردم استان باقی خواهد ماند و دعای خیر مردم بدرقه راه ایشان خواهد بود. ایشان نیز با خاطره‌ای خوش از مردم، این استان را ترک می‌کند.
مدیریت دارالعلوم زاهدان ادامه داد نگاه دولت تدبیر و امید نیز در طول این چهار سال به سیستان‌وبلوچستان نگاه خوب و مثبتی بود، به طوری‌که توانست حمایت‌های مردمی را در زمینه وحدت و امنیت جلب کرده و آنان را به صحنه بیاورد.
امام‌جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه ضمن دعای موفقیت برای استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان، خاطرنشان کرد: جناب آقای محبی‌نیا نیز که قبلا نیز در سیستان‌وبلوچستان به‌عنوان معاون سیاسی استاندار بوده‌اند، نسبت به استان و مردم آن آشنایی دارد. ایشان مطمئن باشند که از حمایت اقشار مختلف مردم برخوردار خواهند بود. امیدواریم ایشان نیز با تدبیر و حکمت در این استان فعالیت کنند و مایه خیر باشند.

مولوی عبدالحمید در پایان، از وزیر کشور خواست که «سلام گرم» مردم استان سیستان‌وبلوچستان را به دکتر روحانی و سایر دولتمردان در دولت تدبیر و امید برساند و مشکلات مردم این استان را به رئیس و هیئت دولت منتقل کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار