کد خبر: ۶۰۱۷۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲ 07 May 2018

خشکسالی شدید در منطقه سیستان و نرسیدن آب به زمین های کشاورزی بدون اطلاع قبلی سبب شد تا مزارع گندم در این منطقه از بین بروند و بوته ها و خوشه های نحیف به دلیل شوریِ رو به تلخی حتی خوراک دام ها نیز نشوند.

به گزارش ایرنا، منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان در زمانهای قدیم به دلیل کشت مطلوب غله به انبار غله ایران معروف بوده اما اینک پس از حدود 20 سال خشکسالی رنگ و بوی زراعت در این منطقه از بین رفته است و مردم تنها در ایام نوروز و قبل از آن که مقداری آب از رودخانه هیرمند بصورت سیلاب و دشت مال و یا حق آبه ناچیز وارد می شد می توانستند زمین های خود را بکارند اما در سال زراعی جاری با رها سازی آب از ذخایر چاه نیمه مردم به کشت گندم و جو پرداختند به امید اینکه دومین و سومین مرحله رها سازی آب از هیرمند انجام می شود اما هیچ آبی برای ادامه حیات گندم و جو کاشته شده، رها نشد و محصولات کشاورزی اکثر مردم این منطقه خشک شد.
محمد اکبر نوری یکی از کشاورزان شهرستان زهک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح روند کشت گندم در سیستان اظهار داشت: هر ساله در اواخر پاییز آب از رودخانه هیرمند یا چاه نیمه ها برای آبیاری زمین ها رها سازی می شود و یک هفته پس از آبیاری، کشاورزان اقدام به کشت گندم و جو می کنند.
وی افزود: معمولا اواخر اسفند یا اوایل فروردین نخستین مرحله آبیاری مزارع گندم و اواخر اردیبهشت دومین مرحله و اواخر خرداد سومین مرحله آبیاری انجام می شود.
وی ادامه داد: در سال زراعی جاری اواخر پاییز آب از چاه نیمه ها رهاسازی و مردم اقدام به آبیاری و کشت گندم کردند به این امید که مراحل بعدی رها سازی آب انجام می شود اما متاسفانه رودخانه هیرمند هیچ آورد آبی نداشت و از چاه نیمه ها نیز آب رهاسازی نشد در نتیجه محصولات کشت شده که چند سانتی رشد کرده بود رفته رفته رو به خشکی نهاد.
نوری گفت: از آنجایی که مراحل بعدی آبیاری زمین ها انجام نشد علوفه سبز شده شوری و نمک زمین را جذب کرده و خود شور و تلخ شدند بطوریکه حتی برای استفاده دام ها نیز مفید نبود و هیچ دامی از آنها تغذیه نمی کند.
محمد امیر دانش یکی دیگر از کشاورزان اظهار داشت: امسال با وجود اینکه کشاورزان کار کشت را شروع کرده بودند و برخی افراد ورود آب از رودخانه هیرمند را نوید می دادند اما هیچ آبی برای ادامه کشت وجود نداشت.
وی افزود: بسیاری از محصولات گندم کشاورزان که حدودا 10 تا 15 سانتی متر رشد کرده بودند به دلیل نبود آب از بین رفتند.
وی تصریح کرد: این محصولات به دلیل نبود آب بسیار شور شدند به طوری که نمی توان از آنها به عنوان علوفه دام استفاده کرد.
یکی دیگر از مردم منطقه سیستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دولت باید برای آب در منطقه سیستان فکر منطقی بکند.
رضا آچاک بیان کرد: موضوع حق آبه باید به طور جدی پیگیری و کشور افغانستان موظف شود تا آب را در موعد مقرر و به اندازه کافی رها سازی کند.
محمد سراوانی از کشاورزان شهرستان مرزی هیرمند نیز گفت: بوته های گندم خشک شده در زمین های کشاورزی برای تبدیل شدن به کاه بایستی بوسیله کمباین درو شوند که متاسفانه مالکان این وسایل دروگر نیز مدعی اند که شرکت نفت اعلام کرده به دلیل خشک شدن محصولات سیستان سوخت برای کمباین تحویل نمی شود.
وی افزود: نرخی که مالکان کمباین برای درو کردن علوفه خشک درخواست می کنند بسیار زیاد است و کشاورزانی که تمام هستی خود را در زمین های کشاورزی سرمایه گذاری کرده و اکنون از بین رفته می بینند تلاش می کنند حداقل علوفه خشک را درو کرده و پس از تبدیل کردن به کاه برای خوراک دام استفاده کنند که آن هم پولی برای پرداخت به دروگر ندارند.

**سیستان در بن بست اقتصادی
نماینده مردم شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایرنا گفت: خشکسالی، قطع کامل رودخانه هیرمند و نابودی کشاورزی مردم سیستان را در بن بست اقتصادی قرار داده که جبران خسارت های وارده نیازمند توجه ویژه مسئولان دست اندرکار است.
احمدعلی کیخا خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیشتر مردم سیستان کشاورز و دامدار هستند در سالجاری به دلیل قطع کامل رودخانه هیرمند و خشک شدن مزارع آنان توان اقتصادی برای اداره کردن زندگی خودشان را ندارند.
وی بیان کرد: براساس آمار اعلام شده امسال بدترین سال آبی کشور در 50 سال گذشته است که برای عبور از این مشکل نیازمند مدیریت مصرف در آب هستیم.
وی ادامه داد: این در حالیست که میزان بارندگی در کشور به طور متوسط 42 درصد نسب به پارسال کاهش داشته است.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: استانهای شرقی، جنوبی و مرکزی نسبت به سایر استانهای کشور در شرایط بد آبی قرار دارند.
کیخا اظهار داشت: در طول سال زراعی امسال تنها سه میلیون متر مکعب آب وارد رودخانه هیرمند شده در حالی که بر اساس معاهده باید 826 میلیون متر مکعب وارد منطقه سیستان می شد.
وی بیان کرد: امسال تنها 10 میلی متر بارندگی در سیستان گزارش شده و این منطقه در شرایط بی آبی بسیار شدید قرار دارد.
وی افزود: تا کنون هشدارهای بسیار زیادی در رابطه با خشکسالی در منطقه سیستان به رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، وزیر کشور، وزرای نیرو و جهاد کشاورزی ارائه شده است تا در این زمینه اقدام عملی و فوری انجام گیرد.
نماینده مردم حوزه انتخابیه زابل تصریح کرد: تنها منبع درآمد مردم سیستان کشاورزی و دامپروری است که این نیز به دلیل قطع کامل رودخانه هیرمند از بین رفته و نیازمند اقدام فوری در این رابطه است.

**نابودی 25 هزار هکتار از اراضی منطقه سیستان
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: 25 هزار هکتار از مزارع گندم سیستان (شامل زابل، زهک، نیمروز، هامون و هیرمند) براثر خشکسالی و بی آبی سال زراعی 96- 97 به تولید نرسید.
حسین کیخا اظهار داشت: 56 هزار و 740 هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان در سال زراعی جاری به کشت گندم اختصاص داشت.
وی ادامه داد: 27 هزار و500 هکتار از مجموع کل مزارع گندم استان در سیستان واقع شده است که براثرخشکسالی شدید در منطقه و عدم ورود آب از رودخانه مرزی هیرمند 25 هزار هکتار آن به تولید نرسید.
وی بیان کرد: تاکنون از سطح مزارع جنوب سیستان و بلوچستان سه هزار و 500 تن گندم مازاد برمصرف و 300 تن گندم بذری از کشاورزان خریداری شده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان عمده ارقام گندم کشت شده در مزارع استان را شامل «هامون، افق، سیستان و چمران » ذکر کرد و گفت: هم اینک 11 مرکز فعال خرید تضمینی گندم در استان محصول مازاد گندمکاران را خریداری می کنند.

**خسارت چند صد میلیارد تومانی خشکسالی به سیستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: خشکسالی سال زراعی 96-97 افزون بر 247 میلیارد تومان خسارت به فعالان بخش کشاورزی سیستان( شامل زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز) وارد کرده است.
مجتبی پیری اظهار داشت: خشکسالی 20 سال اخیر در این استان به ویژه امسال بخش کشاورزی را با مشکلات جدی روبه رو کرده است.
وی ادامه داد: امسال در شمال سیستان و بلوچستان با عدم آورد آب از رودخانه هیرمند شاهد شرایط سخت و شکننده برای مردم این منطقه هستیم.
وی افزود: همچنین در نقاط مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان با کاهش افزون بر 70 درصدی نزولات جوی و کم شدن آبدهی قنوات وضعیت مطلوبی از نظر کشاورزی و تامین علوفه دام مشاهده نمی شود.
وی با اشاره به دستاوردهای سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: حوزه کشاورزی این استان در بخش های مختلف از سال 92 تاکنون با پیشرفت های بسیار خوبی همراه بوده که افزایش خرید گندم از 14 هزار تن در سال 92 به 70 هزار تن در سال 95 با رشد بیش از 400 درصدی گوشه ای از این موفقیت ها و پیشرفت هاست.
البته باید توجه داشت که میزان خسارت ها به دلیل بررسی های موجود در حال تغییر و افزایش است.

-خسارت 121 میلیارد تومانی در شهرستان زهک
فرماندار زهک در شمال سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امسال شرایط خشکسالی در شمال این استان بسیار شدید و وخیم است گفت: خشکسالی در سال زراعی جاری 121 میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد کرده است.
جمشید رخشانی نسب اظهار داشت: افزون بر 12هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این شهرستان فعالیت می کنند و در سال زراعی 96-97 از مجموع حدود 22 هزار هکتار زمین کشاورزی قابل کشت این شهرستان تنها حدود 6 هزار هکتار آن زیر کشت رفته است.
وی ادامه داد: همین مزارع کشاورزی زیر کشت زهک نیز به دلیل خشکسالی شدید و قطع کامل آب رودخانه هیرمند سیستان آسیب جدی دیده اند.
فرماندار زهک تصریح کرد: برای جلوگیری از آسیب های جدی به مردم منطقه ناشی از خشکسالی های پی درپی ضروری است اقدامات مختلف نظیر حفر چاهک، تامین علوفه دام فعالان این عرصه، پرداخت خسارت به کشاورزان و استفاده از فرصت مرز مورد توجه جدی قرار گیرد.
رخشانی نسب مرز را فرصت ارزشمند برای رونق کسب و کار در منطقه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت های فراوان مرزی و از سویی نیاز مردم منطقه فعال کردن تنها بازارچه مرزی شاهگل در این شهرستان مورد توجه جدی قرار گرفته است.

-خسارت 150 میلیارد تومانی به کشاورزان هیرمند
فرماندار شهرستان مرزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: خشکسالی شدید و قطع کامل آب رودخانه هیرمند در سال زراعی 96 -97 افزون بر 150 میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد کرد.
محمدعلی پیری اظهار داشت: خشکسالی امسال زندگی بیش از 70 هزار نفر در قالب 15 هزار خانوار شهرستان مرزی هیرمند را تحت تاثیر قرار داده است.
وی با بیان اینکه خشکسالی این مدت به 80 درصد هشت هزار و 331 هکتار از زمین های زراعی و 33 هزار هکتار باغات و 40 درصد تولیدات دامی منطقه خسارت وارد کرده است، افزود: همچنین در این مدت 17 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان زیر کشت نرفت.
فرماندار هیرمند تصریح کرد: ضروری است برای کاهش آسیب جدی به مردم محروم منطقه تامین خوراک دام یارانه ای و آب آشامیدنی دامداران، فراهم کردن شرایط برای خروج دام های منطقه و چرای آنها در سایر استان های کشور، توزیع آرد بین روستاییان وعشایر و کمک های بلاعوض به کشاورزان آسیب دیده مورد توجه مسئولان استانی و کشوری قرار گیرد.

- 154 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان شهرستان هامون
فرماندار شهرستان هامون در شمال سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: خشکسالی شدید و قطع کامل آب رودخانه هیرمند در سال زراعی 96 -97 افزون بر 154 میلیارد تومان به بخش کشاورزی و دامپروری این شهرستان خسارت وارد کرد.
علیرضا کیخا اظهار داشت: از مجموع 40 هزار هکتار مزارع موجود کشاورزی شهرستان هامون تنها 12 هزار و 500 هکتار آن در سال زارعی جاری کشت شد.
وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای انجام گرفته در پی خشکسالی شدید در منطقه 850 میلیارد ریال به کشاورزانی که زمین های خود را به دلیل نبود آب کشت نکردند خسارت وارد شد.
وی افزود: همچنین به کشاورزانی که مزارع خود را کشت کردند 590 میلیارد ریال و به دامداران منطقه 100 میلیارد ریال خسارت اقتصادی وارد شده است.
فرماندار هامون بیان کرد: 80 درصد از جمعیت افزون بر 40 هزار نفری این شهرستان روستایی هستند که خشکسالی آسیب جدی به اقتصاد آنان وارد کرده است.
وی تصریح کرد: ضروری است همه ارکان نظام جمهوری اسلامی برای کمک به مشکلات شدید و وخیم مردم آسیب دیده هامون دست در دست هم دهند.
وی پرداخت خسارت به کشاورزان، ارائه علوفه یارانه ای به دامداران و حفر چاهک را از جمله کمک های کوتاه مدت برای رفع مشکلات مردم هامون ذکر کرد و گفت: ضروری است انتقال آب از دریای عمان و بهره گیری از آبهای ژرف، راه اندازی کارخانه های متعدد برای ایجاد اشتغال پایدار و تصویب منطقه آزاد سیستان به عنوان طرح بلند مدت مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

- 141 میلیارد تومان خسارت و آسیب خشکسالی به 95 درصد جمعیت مردم در شهرستان نیمروز
فرماندار نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: خشکسالی سال زراعی 96-97 سبب وارد آوردن خسارت جدی اقتصادی به حدود 95 درصد جمعیت این شهرستان( کشاورز و دامدار) شده است.
محمد حسن دهمرده اظهار داشت: خشکسالی سال زارعی جدید در 40 سال اخیر بی سابقه بوده به طوری که هم حجم کل بارندگی منطقه سیستان حدود 2 میلی متر گزارش شده و هم رودخانه هیرمند هیچ آورد خارجی از کشور همسایه نداشته است.
وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته تاکنون خشکسالی به بخش کشاورزی و دامداری شهرستان نیمروز 141 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.
وی افزود: شدت خشکسالی در نیمروز به حدیست که در سال زارعی جاری 12 هزار هکتار از زمین های گندم این شهرستان 100 درصد نابود شده است.
فرماندار نیمروز گفت: بروز این پدیده سبب شده دامداران منطقه نیز برای تهیه علوفه دچار مشکل جدی شوند.
وی صدور مجوز خروج دام، تامین و عرضه علوفه یارانه ای بین دامداران و پرداخت خسارت به دامداران و کشاورزان نیمروزی را از جمله راهکارهای مناسب برای کاهش آسیب های اقتصادی به مردم منطقه ذکر کرد.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه این شهرستان دارای 60 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است راه اندازی تنها بازارچه مرزی مصوب این شهرستان در محدوده «بش دلبر» به طور جدی در دستور کار قرار گرفته تا شاهد کاهش مشکلات اقتصادی بر مردم منطقه باشیم.
با روند کنونی در صورت نیاندیشیدن چاره ای برای رفع خشکسالی و پیگیری حق آبه بزودی شاهد فجایع دیگری از جمله خالی شدن این منطقه از سکونت خواهیم بود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار