کد خبر: ۶۰۹۲۱۳
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲ 24 May 2018

بخشی از تپه "شهرستان"، سیستان و بلوچستان متعلق به دوره اشکانی و ساسانی به دلیل استفاده ازآن به عنوان گورستان توسط روستاییان روستاهای اطراف شکل اصلی خود را از دست داد.

به گزارش ایسنا؛ رضا مهرآفرین سرپرست هیأت باستان‌شناسی این تپه تاریخی با اعلام این خبر گفت: فصل نخست مطالعات باستان‌شناسی میدانی تپه "شهرستان" با هدف گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، مستندنگاری، بررسی روشمند و مطالعات ژئوفیزیک آغاز شد که در این بررسی‌ها متوجه شدیم این تپه تاریخی شکل اصلی خود را از دست داده است.

وی که دانشیار دانشگاه مازندران است، نام‌هایی مانند تپه "آزادخان" و تپه "باباحاجی" را اسامی دیگر این تپه تاریخی که در سمت راست و فاصله 80 متری رود سیستان است و به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود، دانست و افزود: در حال حاضر تپه شمالی این محوطه به عنوان قبرستانِ روستاهای اطراف مورد استفاده قرار می‌گیرد و با حفر گورهای بیشمار شکل اصلی خود را از دست داده و مواد فرهنگی آن که اغلب سفال هستند، روی قبور پراکنده شده‌اند.

به گفته این باستان شناس، تپه جنوبی که بخش اصلی محوطه را تشکیل می‌دهد، برج و باروهای خشتی قطوری دارد که با گذشت زمان به صورت توده‌ای فشرده و انبوه درآمده‌اند و در سطح این بخش به میزان زیادی سفال آجری و نارنجی پراکنده شده است.

سرپرست هیأت باستان شناسی با اشاره به مقایسه گونه‌شناختی که پیش از این روی تعدادی از نمونه‌های سفالین این محوطه انجام شده است، قدمت تپه شهرستان را به دوره‌های اشکانی و ساسانی مربوط دانست  و گفت: در منابع تاریخی از شهری در سیستان یاد شده که نام آن در دوره ساسانی "رام شهرستان" بوده است. بر اساس اسناد تاریخی و شواهد باستان‌شناختی به نظر می‌رسد که تپه شهرستان، همان شهر باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار