کد خبر: ۶۳۸۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲ 04 August 2018

هدف از این اقدام می تواند آغاز جنگ در آینده نزدیک علیه ایران یا هدف گرفتن زیرساختها و چاههای نفتی اش باشد، اما به احتمال زیاد هدف از آن سد راه صادرات نفت ایران به چین، هند، ترکیه، فرانسه، ایتالیا و یونان یعنی بزرگترین مشتریان نفتی ایران است تا به این ترتیب منابع مالی ایران تمام شود و خواسته های مردم این کشور افزایش یابد.


کمترین منافع اقتصادی از برجام عاید تهران نشده است. برعکس، اوضاع اقتصادی رو به وخامت است. در این کشور، اعتراضاتی در رابطه با افت شدید ارزش ریال برگزار شده است و اگر اروپایی ها از سرمایه گذاری در ایران امتناع کنند، ارزش ریال افت بیشتری خواهد داشت و اعتراضات جدیدی نیز برگزار خواهد شد.

وزرای امور خارجه روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه در بیانیه ای مشترک در پی نشست دو ساعته وین از یازده هدف برای فراهم کردن راه حل های عملی برای حفظ عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران سخن گفتند. ازجمله حمایت از صادرات نفت ایران، حفظ کانال های مالی فعال با ایران و ادامه روند مبادلات دریایی، زمینی، هوایی و ریلی، توسعه پوشش اعتباری صادرات، حمایت آشکار و تاثیرگذار از فعالان اقتصادی طرف تجارت با ایران به علاوه تشویق به سرمایه گذاری جدید در ایران و حمایت از فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری و فعالیت مالی در این کشور.

سه سال قبل پس از امضای توافق، همه طرفین انتظار رونق اقتصادی جدی را در قلمروی بین دریای خزر و خلیج فارس داشتند. با این حال، چنین چیزی اتفاق نیافتاد و در عوض ایران افزایش قیمت ها را تجربه کرد که منجر به برخاستن موجی از اعتراض ها شد. بنابراین ایران خواستار آن شده که شرکای باقی مانده در این توافق، خسارات اقتصادی پس از خروج آمریکا را جبران کنند تا بالاخره رونق اقتصادی حاصل شود. اما هیچ کس نمی تواند چنین تضمینی به ظریف بدهد.

ایران خواستار دریافت تضمین هایی شده که اروپایی ها اکنون آشکارا می گویند که تحقق ناپذیرند. تهران می گوید کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روسیه و چین باید خسارات ناشی از خروج آمریکا از توافق را جبران کنند. البته این کشورها آشکارا اعلام کرده اند ایران همچنان امکان بهره برداری از مزایای اقتصادی مرتبط با توافق را خواهد داشت. در درجه اول، آنها در تلاش هستند تا مسیرهای پرداخت را باز نگه دارند، تا به ایران امکان ادامه صادرات نفت و همچنین دریافت درآمد حاصله از این طریق را بدهند.

ایران بارها و بارها خواستار دریافت «بسته های تضمینی» اساسی و قابل اعتماد از سوی اروپایی ها شده است. دولت آقای روحانی که آینده سیاسی وی به این توافق وابسته است، تحت فشار زیادی در داخل کشور قرار دارد. اروپایی ها در اواسط هفته سندی شامل نکات مهم را برای وی ارسال کردند. اما آقای روحانی پس از مکالمه تلفنی با صدراعظم آنجلا مرکل و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، طی سخنرانی پنج شنبه خود آن را «ناامید کننده» نامید. او گفت در این سند «هیچ راه حل دقیق و عملی» وجود ندارد.

به عقیدۀ ژان ایو لودریان، وزیر خارجۀ فرانسه اینکه کشورهای اروپایی قادر باشند تا ماه اوت یک بستۀ اقتصادی را برای ایران فراهم آورند «غیرمحتمل» است. به عقیدۀ وی کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا و نیز روسیه و چین در حال کار بر روی یک سازوکار مالی هستند که تحریم های آمریکا را تلطیف نماید. وی گفت: «ما تلاش داریم پیش از آنکه تحریم ها اوایل ماه اوت و نیز قبل از آنکه سری جدید تحریم ها در ماه نوامبر اعمال گردند، این کار را انجام دهیم لیکن مهلت ماه اوت بسیار نزدیک است، ما سعی می کنیم تا قبل از ماه نوامبر این کار را انجام دهیم ». با این وجود لودریان هشدار داد که «ایران باید دست از تهدید مداوم در خصوص قطع تعهدات خود در رابطه با توافق هسته ای بردارد».

با بررسی عمیق اظهارات خطرناک جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا که از شبکه تلویزیونی «سی بی اس» پخش شد می توان چنین برداشت کرد که جنگ بعدی آمریکا در خاورمیانه قطعا با ایران و احتمالا در آینده نزدیک خواهد بود. تحولان زیر موید تواند موید این ادعا باشد:

تهدیدات ترامپ به اعمال تحریم های سخت و کشنده علیه ایران، به گونه ای که تحریم ها علیه کره شمالی در برابر آن ناچیز است. تماس تلفنی رئیس جمهور آمریکا با سلمان پادشاه عربستان سعودی و درخواست از وی برای افزایش سقف تولید نفت عربستان تا دو میلیون بشکه و به عبارتی تولید 12 میلیون بشکه در روز، برای جبران هرگونه کاهش تولید در بازار نفت. هدف از این اقدام می تواند آغاز جنگ در آینده نزدیک علیه ایران یا هدف گرفتن زیرساخت ها و چاه های نفتی آن باشد، اما به احتمال زیاد هدف از آن سد راه صادرات نفت ایران به چین، هند، ترکیه، فرانسه، ایتالیا و یونان یعنی بزرگترین مشتریان نفتی ایران است تا به این ترتیب منابع مالی ایران تمام شود و خواسته های مردم این کشور افزایش یابد.

به دو مورد فوق باید مواردی همچون خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه و عدم حمایت از گروههای مسلح سوری در جنوب غرب این کشور، ادامه استقرار نیروهای آمریکایی در مرز عراق و سوریه و اردن اشاره کرد./نفت ما

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار