کد خبر: ۶۴۵۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳ 19 August 2018

مشاور فرهنگی رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دکتر ولایتی در یک سال گذشته با بسیاری از موج‌ها مواجهه کرده‌اند، اما نگاه طرفدار حفظ وضع موجود مانع از تحقق انتظارات و دغدغه‌های ایشان شده است.

به گزارش تسنیم، حمیدرضا مقدم‌فر، رئیس دفتر نظارت بر امور فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با فرهیختگان با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که افراد را‌ به‌سمت محافظه‌کاری پیش می‌برد، ترس از جریان‌سازی‌ها و مخالفت‌هاست، گفت: «دکتر ولایتی در یک‌سال گذشته با بسیاری از این موج‌ها مواجهه کرده‌اند، اما همین نگاه طرفدار حفظ وضع موجود مانع از تحقق انتظارات و دغدغه‌های ایشان شده است».

او با بیان مثالی در این زمینه با اشاره به موضوع جذب هیئت‌علمی انقلابی و جوان گفت: «درخصوص به‌کارگیری نیروهای جوان و انقلابی با وجود تذکرات مکرر هیئت امنا و به‌خصوص نمایندگی محترم ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها، بی‌توجهی شده است».
مقدم‌فر ادامه داد: «یا در موضوع برخورد با اقلیتی که به‌لحاظ اعتقادی، سیاسی و فرهنگی حاشیه‌سازی می‌کنند یک نوع کندی و محافظه‌کاری وجود دارد یا درخصوص به‌کارگیری ظرفیت عظیم در دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های علمی، پژوهشی، صنعتی و کشاورزی در حل مشکلات کشور غفلت می‌شود، این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی توان این را دارد تا باری از دوش انقلاب اسلامی بردارد، درواقع سیاست حفظ وضع موجود مغایر با نگاه اکثریت هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است».
مشاور فرهنگی رئیس هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های هیئت‌امنا کاهش شهریه مناطق محروم بود، گفت: «براساس بودجه مصوب هیئت‌امنا شهریه تحصیل در مناطق محروم مورد توجه قرار گرفت اما هنوز که هنوز است وضعیت کمافی‌السابق بوده تغییری رخ نداده است».
مقدم‌فر با بیان اینکه یکی از مؤلفه‌های تحول در دانشگاه آزاد اسلامی جدا از مسائل علمی و ارزشی بهبود وضعیت معیشتی کارکنان و اعضای هیئت علمی است، گفت: «درخصوص به‌کارگیری بدنه مؤمن و انقلابی یک نوع کندی و خمودگی وجود دارد و از سوی دیگر در رسیدگی به وضعیت معیشتی پرسنل، به‌رغم اینکه مدیران عالی دانشگاه تلاش‌هایی داشته‌اند ولی این تلاش‌ها کافی نبوده است».
مقدم‌فر در ادامه با اشاره به خمودگی در به‌کارگیری اعضای هیئت علمی مؤمن جوان و انقلابی گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد مبنی‌بر اینکه کسانی که در فتنه 88 اقدامات مشکوکی انجام داده‌اند و حتی در قوه قضائیه پرونده‌هایی دارند در حال بازگشت به دانشگاه آزاد اسلامی هستند و به‌نظر می‌رسد متأسفانه کسانی به‌دنبال اعاده حیثیت از افرادی هستند که دانشگاه آزاد اسلامی را ارث خانوادگی خود می‌دانستند و حتی اتاق‌ها و سایت‌های آنان در نیاوران را تاکنون حفظ کرده‌اند».
او با اشاره به بی‌تفاوتی به برخی ناهنجاری‌ها و حفظ وضع موجود و از سوی دیگر ادامه کار برخی افراد که ضدیت آنها با اسلام و انقلاب اثبات شده است، از این وضع انتقاد کرد و گفت: «این عدم اهتمام به جذب نیروهای جوان مشهود است، بالاخره هیئت امنای دانشگاه به‌دنبال احیای مدرک دانشگاه آزاد اسلامی بودند اما در حدود یک‌سال گذشته اقدامی جدی در این خصوص صورت نگرفته است».
مقدم‌فر در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر سابقه وی در آشنایی با دکتر ولایتی گفت: «به‌رغم تمام این مسائل بنده به‌عنوان مشاور در کنار ایشان هستم و برخلاف آنچه در انتخابات 92 به ایشان نسبت داده شد، ایشان یک چهره انقلابی است و بنده تصور نمی‌کردم که دکتر ولایتی که به‌عنوان یک چهره دیپلمات شناخته‌شده هستند، چنین تعصباتی نسبت به انقلاب اسلامی داشته باشند».
او ادامه داد: «این تعصبات کاملاً ستودنی است و ریشه در اعتقادات، تدین و روحیه انقلابی ایشان دارد».
مقدم‌فر گفت: «پرچم تحول و اصرار به تغییر به‌جای رخوت و خمودگی توسط ایشان بلند شد و در بسیاری از موارد آن کسی که مقابل رانت‌ها ایستاد و برخی آقازاده‌ها را برکنار کرد، ایشان بود که خیلی از افراد حاضر نبودند این‌چنین هزینه دهند اما دکتر ولایتی این هزینه‌ها را داد و جلوی زیاده‌خواهی‌ها را گرفت، در هر صورت انتظار ایشان تحول اساسی در سریع‌ترین زمان ممکن است و این تحول باید خودش را در مناسبت‌های مختلف مثل جذب اعضای هیئت علمی یا در مصاحبه‌های جذب دانشجوی دکتری نشان می‌داد که متأسفانه نسبت به دوره‌های مختلف تغییر چندانی حاصل نشد».
مقدم‌فر با بیان اینکه تقویت دانشگاه نیاز به رویکردهای جدید دارد، گفت: «به‌عنوان مثال در موضوعات فرهنگی نیاز به اقدامات زیربنایی داریم تا شاهد تحول باشیم و این با اقدامات نمایشی حاصل نمی‌شود، هرچند نسبت به دوره قبل که به‌عنوان مثال برگزاری دوره‌های مختلط ضدارزشی دانشجویی وجود داشت، هم‌اکنون اقدامات تحولی خوبی صورت گرفته، اما انتظار این است که این تحولات فرهنگی تسریع و گسترش یابد، البته می‌دانیم که این موارد در میان‌مدت و بلندمدت نتیجه می‌دهد، ولی باید در یک‌سال گذشته جرقه‌های آغاز این سیاست‌ها را می‌دیدیم».

مشاور فرهنگی رئیس هیئت‌مؤسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که افراد را به‌سمت محافظه‌کاری پیش می‌برد، ترس از جریان‌سازی‌ها و مخالفت‌هاست، گفت: «دکتر ولایتی در یک‌سال گذشته با بسیاری از این موج‌ها مواجهه کرده‌اند، اما همین نگاه طرفدار حفظ وضع موجود مانع از تحقق انتظارات و دغدغه‌های ایشان شده است».

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
رحمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
چی میگه این بنده خدا
راضی نیست که نیست،به...
ما هم از دست مدیریت آقای ولایتی راضی نیستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
آخی،حیف شد راضی نیست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار