کد خبر: ۶۵۱۰۲۳
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵ 14 September 2018

2 کشور اسلامی و همسایه «پاکستان و ایران» دارای قرابت های فرهنگی، مذهبی و تاریخی و نیز منافع اقتصادی مشترک بسیاری هستند که توسعه روابط فی ما بین می تواند زمینه ساز شکوفایی اقتصادی و امنیتی در جنوب شرق ایران و بلوچستان پاکستان شود.

به گزارش ایرنا، پاکستان با نام رسمی «جمهوری اسلامی پاکستان» کشوری در جنوب غربی آسیاست و پایتخت آن اسلام ‌آباد نام دارد، دین رسمی آن اسلام است و در میان کشورهای اسلامی، دومین کشور از نظر تعداد مسلمانان محسوب می‌شود، این کشور در سال 1947 به عنوان یک دولت و کشور جدید از هند مستقل شد.
طول مرزهای خاکی مشترک پاکستان با جمهوری اسلامی ایران در استان سیستان و بلوچستان 921 کیلومتر و مرز آبی در سواحل دریای عمان با سیستان و بلوچستان 370 کیلومتر است که تمامی مرز 2 کشور را شامل می شود.

**قرابت های فرهنگی و قومی و قبیله ای ایران و پاکستان
تا قبل از مرز بندی های مختلف بین این 2 کشور نمی توان پیشینه دقیقی برای داد و ستدهایی که بصورت سنتی و از دیرباز در حال انجام بوده مشخص کرد.
مردم سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان پاکستان از لحاظ فرهنگی و قومی و قبیله ای قرابت های بسیاری با هم دارند به طوری که می توان این نزدیکی را در شباهت پوشش و برخی آیین های مذهبی و شادی و غم ساکنان این بخش ها مشاهده کرد.
رئیس گمرکات ایالت بلوچستان پاکستان و سرپرست هیات تجاری پاکستان که چندی قبل به سیستان و بلوچستان سفر کرده بود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایالت بلوچستان در پاکستان همچون استان سیستان و بلوچستان در ایران کمتر توسعه یافته است که باید 2 طرف برای بهبود شرایط تلاش کنند.
سعیدخان جدون ادامه داد: مردم این 2 استان نزدیکی های فرهنگی و تاریخی زیادی با هم دارند.
وی افزود: نمی توان این 2 استان را از هم جدا دانست زیرا در گذشته این بخش ها یکی بوده و بسیاری از نسبت های خانوادگی آنها هنوز پابرجاست.
الهین بخش رحمانی از ساکنان شهر سیب و سوران در جنوب سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: مردم بلوچستان در ایران و ایالت بلوچستان پاکستان خویشاوندی های بسیاری دارند و همواره برای دید و بازدید به کشورهای یکدیگر تردد می کنند.
وی ادامه داد: همسرم که دختر دایی من و اهل پاکستان است از حدود هفت سال پیش در سراوان با من زندگی می کند و برخی از ایام سال را برای گردش و دیدار با فامیل به پاکستان سفر می کنیم.
رحمانی تصریح کرد: بسیاری از مردم این منطقه هر سال به پاکستان و متقابلا از پاکستان به سیستان و بلوچستان سفر می کنند زیرا اقوام و آشنایان بسیاری در این 2 کشور دارند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین برخی افراد نیز به دلیل روابط خوبی که در این کشور دارند برای تحصیل و یا درمان به پاکستان سفر می کنند.
وی افزود: روابط مردم 2 طرف مرز از قدیم الایام تاکنون مطلوب بوده و نه تنها با هم داد و ستد بلکه با یکدیگر روابط خویشاوندی و رفت و آمد داشته و دارند.
همچنین می توان این قرابت را در نوع ساخت منازل قدیمی و اشیاء باستانی این 2 بخش مشاهده کرد.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: کشورهای همسایه بویژه همجوار با این استان تشنه فرهنگ ایرانی هستند.
آیت الله عباسعلی سلیمانی اظهار داشت: با توجه به وجود این عطش در کشورهای افغانستان و پاکستان در همسایگی استان باید به زیرساخت های فرهنگی این منطقه به عنوان دروازه انتقال فرهنگ ایرانی توجه ویژه شود.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برای پاسداری از فرهنگ و تمدن زیبای ایرانی در درون استان سیستان و بلوچستان تلاش کند.
امام جمعه زاهدان تاکید کرد: باید برنامه های فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان را برازنده همسایگان تشنه فرهنگ ایرانی طراحی کنیم.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان افزود: معرفی این استان به عنوان بهشت آثار باستانی، هند کوچک، تنها دروازه ورود به آب های آزاد و دروازه اقتصادی شرق کشور تعبیر درستی است.

**توسعه روابط ایران و پاکستان و تاثیر آن بر امنیت
کارشناس مسائل امنیتی مرزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه خطراتی از جمله قاچاق مواد مخدر، انسان، سوخت و سلاح از مرز پاکستان همواره ایران را تهدید می کند.
«د. ح» ادامه داد: در برخی نقاط سخت گذر (صعب العبور) مرزی دولت پاکستان هیچ نیرویی در طرف مقابل مرز ایران برای برخورد با قاچاقچیان انسان و اشرار کشور خود ندارد.
وی افزود: هم اینک مرزهای زمینی مشترک ایران و افغانستان بطور کامل از طرف نیروهای ایرانی بویژه مرزبانی کنترل می شود و به ندرت اجازه ورود تهدیدی از مرزها داده می شود.
این کارشناس امنیتی تصریح کرد: بخش های زیادی از مرز ایران و افغانستان به وسیله دیوارهای امنیتی، بخش هایی با استفاده از سیم خاردار و قسمت هایی با ایجاد کانال و گودال کنترل می شوند و نیز در بخش هایی که امکان ایجاد چنین موانعی وجود ندارد نیروها بصورت شیفتی مستقر هستند.
وی خاطرنشان کرد: مردم مرزنشین مناطق مختلف هم مرز پاکستان در جنوب سیستان و بلوچستان همکاری بسیار مطلوبی در حفظ امنیت مرزها دارند.
د.ح بیان کرد: همچنین با فعالیت بازارچه های مرزی بین این 2 کشور میزان قاچاق کالا و سوخت و سایر شغل های کاذب تا حدودی در ناحیه مرز کاهش داشته است.
محمد انبر گوته از ساکنان دهستان جالق سراوان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گرچه این منطقه کوهستانی است اما به دلیل همکاری خوب مردم با مرزبانی امنیت مطلوبی دارد.
وی افزود: مرزبانان ایرانی که بیشتر آنان را افراد بسیجی محلی تشکیل می دهند همواره در حال گشت زنی در این مناطق هستند.
وی تصریح کرد: این در حالیست که مردم این منطقه در صورت مشاهده کوچکترین خطری آن را به اطلاع مسئولان می رسانند.
وی خاطرنشان کرد: هم اینک با فعال شدن بازارچه های مرزی سراوان میزان قاچاق سوخت و کالا کاهش یافته است.
وی بیان کرد: پاکستان برای فعالیت های تجاری مرزنشینان و تجار 2 طرف موقعیت بسیار خوبی دارد زیرا هم می توان کالا به آن کشور صادر و هم از کالاهای موجود آن کشور وارد کرد و این امر سود خوبی برای هر دو طرف دارد.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز چندی پیش مرزهای شرقی ایران را منطقه پرخطری توصیف کرده و گفته بود: مواد مخدر، پناهندگان و اشرار در این مرزها وجود دارد به طوری که بیش از 70 درصد مواد مخدر ،80 درصد مهاجرین و 90 در صد اشرار از مرز پاکستان وارد کشور می شوند.
استاندار سیستان و بلوچستان نیز در اینباره گفت: از آنجایی که گروهک های تروریستی مشکلات امنیتی و اختلافات قومی و مذهبی برای مردم 2 کشور دوست و همسایه «ایران و پاکستان» ایجاد می کنند ضروری است دولت پاکستان با آنان برخورد جدی تری داشته باشد.
سید دانیال محبی با بیان اینکه ایران و پاکستان 2 بال امنیت منطقه هستند اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای برقراری امنیت در منطقه بکار گرفته است اما در آن طرف مرز کاستی هایی وجود دارد که باید دولت پاکستان آن را جدی تر مورد توجه قرار دهد.
وی افزود: از آنجایی که مردم سیستان و بلوچستان و پاکستان به دلیل قرابت های فرهنگی، زبانی، قومی و مذهبی همواره با یکدیگر در تعامل نزدیک هستند ضروریست امنیت در منطقه فراهم شود تا روابط مردم 2 کشور سهولت پیدا کند.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برای توسعه فرهنگی و اقتصادی؛ زیر ساخت ها و امکانات امنیتی لازم است گفت: ایجاد پایگاه برای مخلان امنیت در پاکستان گلایه مندی زیادی را در این منطقه به همراه داشته است.
وی تصریح کرد: مسئولان امنیتی پاکستان باید با تروریست هایی که با انجام جرم و جنایت، گروگانگیری و زیرپاگذاشتن قوانین به مردم 2 کشور خسارت می زنند قاطعانه برخورد کنند.
وی گفت: در طول سالهای گذشته مصوبات زیادی میان سیستان و بلوچستان و پاکستان به تصویب رسیده که اجرایی نشده است.
رئیس شورای تامین سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ضروریست ارتباطات دوستانه طرفین واقعی، قابل قبول و 2 جانبه باشد تا منفعت آن عاید مردم دو کشور شود.
کنسول پاکستان در زاهدان نیز گفت: با توجه به وسعت زیاد مرز میان سیستان و بلوچستان و پاکستان اقدامات مختلفی برای برقراری امنیت در منطقه نظیر برقراری خط ارتباطی بین اسلام آباد - تهران، مسدود کردن معابر مرزی و استقرار نیروهای مرزبانی در برخی مناطق مورد نیاز مورد توجه دولت پاکستان قرار گرفته است.
محمد رفیع افزود: مردم پاکستان از تروریست ها صدمات زیادی دیده اند بطوریکه بروز چنین مشکلاتی لزوم برخورد جدی با تروریست ها را در منطقه برای دولت پاکستان دوچندان کرده است.
وی بیان کرد: ما به دنبال کنترل مرزها با افغانستان نیز هستیم که به دلیل گستردگی مرزها زمان بر خواهد بود.
کنسول پاکستان در زاهدان با بیان اینکه در تلاش هستیم اکثر تصمیمات نشست های مشترک را اجرایی کنیم گفت: هم اینک شاهد رشد اقتصادی 150 میلیون دلاری میان ایران و پاکستان هستیم که افزایش آن نیز در دستور کار قرار دارد.
با توسعه روابط میان ایران و پاکستان قطعا می توان شاهد بهبود شرایط امنیتی در مرزهای سیستان و بلوچستان بود.

**فرصت های سرمایه گذاری مشترک سیستان و بلوچستان و پاکستان
مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه ‌گذاری استانداری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این استان با دارا بودن ظرفیت ها و فرصت های فراوان اقتصادی زمینه خوبی را برای سرمایه گذاری کشورهای منطقه به ویژه پاکستان فراهم کرده است.
ماندانا زنگنه افزود: با وجود ظرفیت های فراوان سیستان و بلوچستان می توان از این پتانسیل ها در راستای تبادل اقتصادی و سرمایه گذاری مشترک بهره گرفت.
وی با اشاره به موضوعات پیشنهادی سیستان و بلوچستان برای طرح در مذاکرات 2 جانبه اقتصادی ایران و پاکستان گفت: برگزاری نمایشگاههای اختصاصی برای معرفی فرصت های سرمایه گذاری، تجاری و تولیدات داخلی 2 کشور، برقراری پروازهای منظم بین شرکت های هواپیمایی در چارچوب موافقت نامه دو جانبه، صدور ویزای کثیرالورود 30 روزه و یک ساله بدون در نظر گرفتن محل تولد و تسریع روند صدور ویزای تجاری بین 2 طرف و تهیه تفاهم نامه همکاری سرمایه گذاری و اقتصادی با ایالت سند پاکستان از جمله موارد پیشنهادی بوده است.
وی ادامه داد: همچنین برای افزایش ارتباط سرمایه گذاری مشترک در زمینه محصولات نساجی بین ایران و پاکستان در شرکت بافت بلوچ، پیگیری تاسیس دفاتر قرنطینه ای در پایانه های مرزی توسط پاکستان، توسعه خطوط ریلی و مسیرهای ارتباطی بین دو کشور، ساخت بنادر زمینی مشترک و بنادر خشک با سرمایه گذاری دو طرف با توجه به اعلام آمادگی کشور پاکستان، تاسیس شعب بانک های تجاری بر اساس قوانین و مقررات مالی و بانکی دو کشور در بنادر و مناطق آزاد چابهار و گوادر و دعوت از اتاق های بازرگانی کراچی و کویته در نشست میز کشوری پاکستان پیشنهاد شده است.
مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه ‌گذاری استانداری سیستان و بلوچستان حمل و نقل، معادن، بنادر و توریست درمانی را از دیگر فرصت های مشترک سرمایه گذاری بین 2 کشور ذکر کرد.
وی با اشاره به رشد سرمایه گذاری خارجی در سیستان و بلوچستان در سالهای اخیر گفت: این استان تا پایان سال ٩٦ موفق به اخذ ١5 مجوز سرمایه گذاری خارجی با حجم حدود هزار و 260 میلیون دلار شد.
دکتر زنگنه ادامه داد: این استان پارسال از میان 31 استان کشور رتبه سوم عملیاتی و اجرایی شدن طرح های سرمایه گذاری خارجی را به دست آورده است.
وی افزود: این سرمایه گذاری ها در زمینه نیروگاه های تجدید پذیر، کارخانه های فولاد سازی و بسته بندی آب، مشارکت در توسعه بندر چابهار و انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار بوده است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان گفت: با راه اندازی این طرح ها در آینده نزدیک ضمن انتقال فناوری به کشور؛ تحولات خوبی در بهبود فضای کسب و کار در این استان انجام خواهد شد.
زنگنه افزود: سیستان و بلوچستان بر اساس اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی در سال 95 نیز موفق به کسب رتبه سوم جذب سرمایه گذاری خارجی شده بود.
کارشناس سرمایه گذاری خارجی استانداری سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این استان یکی از راههای راحت و امن دسترسی پاکستان به خاورمیانه و کشورهای اروپا و آفریقاست که این موضوع یک موقعیت طلایی را برای این استان و کشور همسایه فراهم کرده است.
سید میثم ترابی افزود: به منظور افزایش تبادلات بین سیستان و بلوچستان و پاکستان می توان از ظرفیت های مختلف با ایجاد خطوط منظم حمل و نقل دریایی مسافری و باری، خواهر خواندگی بنادر گوادر و چابهار، ایجاد مجتمع های مشترک دفاتر تجاری بین بازرگانان، ایجاد شهرک های صنعتی سرمایه گذاری در 2 منطقه آزاد تجاری چابهار و گوادر، سرمایه گذاری در بخش معادن 2 کشور، سرمایه گذاری در زمینه ایجاد شرکت های حمل و نقل مشترک اعم از مسافربری و باربری و پذیرش بیماران کشور پاکستان به عنوان توریسم درمانی بهره گرفت.
وی تصریح کرد: همچنین سرمایه گذاری در زمینه تبادل توریسم و گردشگر با توجه به قرابت های قومی، فرهنگی و تاریخی، جذب و پذیرش دانشجویان پاکستانی با توجه به امکانات بالقوه دانشگاهی استان، برگزاری کمیته های مشترک و دائمی به صورت هر6 ماه یکبار بین مسئولان گمرکی، پایانه های مرزی، گذرنامه و مرزبانی 2کشور در نقاط مرزی با هدف تبادل اطلاعات تجاری در صورت اعلام هر یک از طرفین و ایجاد تاسیسات متقابل توسط پاکستان در مقابل پایانه ها و بازارچه های مرزی جمهوری اسلامی ایران می تواند به عنوان نکات مهم در افزایش تبادلات مورد توجه قرار گیرد.
کارشناس سرمایه گذاری خارجی افزود: تسریع در بازنگری تعرفه های ترجیحی و افزایش تخفیفات تعرفه های موجود بین 2 کشور، بررسی انجام همکاری های سرمایه گذاری اقتصادی بین اتاق های بازرگانی کویته و پاکستان، افزایش حجم تردد واگن های باری و برقراری قطارهای مسافری در مسیر کویته – زاهدان، رایزنی دیپلماتیک برای نظارت کشور پاکستان بر عدم اخذ عوارض غیر قانونی در مسیر کویته از رانندگان ایرانی و ایجاد تاسیسات متقابل از سوی کشور پاکستان در مرزهای ریمدان( گبد) و پیشین (مند) با توجه به اینکه این موضوع در بند هشت بیستمین اجلاس مشترک اقتصادی ایران و پاکستان به امضای 2 طرف رسیده از دیگر مواردی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

**راه آهن زاهدان - کویته خط طلایی ارتباط ایران و پاکستان
به گزارش ایرنا راه ‌آهن زاهدان - کویته پاکستان در سال 1298 هجری شمسی به‌منظور حمل‌ و نقل ادوات جنگی و نظامی توسط روس ها ساخته شده که قرار بود تا سرخس استان خراسان رضوی ادامه پیدا کند که با پایان جنگ جهانی دوم ادامه ساخت آن متوقف شد.
فاصله ریلی راه‌آهن زاهدان - میرجاوه 94 کیلومتر و تا کویته پاکستان 650 کیلومتر است.
نخستین حرکت قطار باری سازمان اکو در مرداد سال ۱۳۸۸ (۱۴ اگوست ۲۰۰۹) در آیینی باحضور «یوسف رضا گیلانی» نخست ‌وزیر وقت پاکستان و «غلام احمد بلور» وزیر سابق راه‌ آهن این کشور از ایستگاه «مارگالا» شهر اسلام آباد به مقصد تهران و از آنجا به طرف استانبول انجام شد.
راه آهن سیستان و بلوچستان را می توان ادامه راه آهن هندوستان محسوب کرد که در سالهای 1297 و 1298 (1918-1919 میلادی ) در قاره آسیا و شبه قاره هند به طول 600 کیلومتر از کویته به سمت زاهدان در مدت کمتر از 2 سال ساخته شد.
اکنون راه آهن جنوب شرق با داشتن 2 نوع خط عریض و استاندارد، اتصال ریلی به کشور پاکستان و قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شرق به غرب که سبب اتصال کشورهای پاکستان و شبه قاره هند به ترکیه، اروپا و آسیای مرکزی شده از اهمیت بین المللی ویژه ای برخوردار است به گونه ای که مورد تایید سازمان اکو و اسکاپ نیز است.
موقعیت راهبردی ایران به عنوان پل ارتباطی میان شرق و غرب موجب شده که از سالیان دور کالاها از طریق جاده های معروفی مثل جاده ابریشم، جاده مروارید و جاده هندوستان از ایران عبور کنند و در همین راستا با ساخت خطوط ریلی مشهد - بافق - بندرعباس و زاهدان - بم - کرمان و در آینده نزدیک مشهد - زاهدان - چابهار زمینه ایجاد کریدورهای بین المللی ترانزیت از طریق راه آهن و اتصال کشورهای آسیای مرکزی، دریای سیاه، قفقاز و اتحادیه اروپا با شبه قاره هند، خاور دور و کشورهای جنوب شرقی آسیا فراهم شده است.
در این میان شهر زاهدان و راه آهن جنوب شرق کشور بدلیل قرار گرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شرق به غرب و شمال به جنوب از اهمیت بین المللی برخوردار است به همین دلیل دولت برای شکوفایی اقتصادی منطقه ساخت راه آهن چابهار - زاهدان - مشهد به طول هزار و 330 کیلومتر را آغاز کرده است.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق کشور(مستقر در زاهدان) به خبرنگار ایرنا گفت: صادرات کالا از طریق خط ریلی زاهدان به کویته پاکستان در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 51 درصد رشد داشته است.
مجید ارجونی اظهار داشت: 11 هزار و 132 تن کالا در این مدت از طریق خط ریلی زاهدان - میرجاوه - کویته به پاکستان صادر شد که نسبت به هفت هزار و 396 تن سال قبل رشد 51 درصدی را نشان می دهد.
وی بیان کرد: سیمان، قیر، گوگرد، گل سرخ و فوتس اویل عمده کالاهای صادراتی از طریق این خط ریلی به پاکستان را شامل می شوند.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق گفت: همچنین عمده کالاهای وارداتی در این مسیر کنجد و برنج خوراکی و عمده کالاهای ترانزیتی گوگرد خام است.

**خدمات بهداشتی به اتباع کشورهای همسایه
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از 350 هزار تبعه کشورهای افغانستان و پاکستان سال 96 در سیستان و بلوچستان خدمات بهداشتی و درمانی از تیم های سلامت این دانشگاه دریافت کردند.
دکتر سید مهدی طباطبایی اظهار داشت: اتباع خارجی دریافت کننده خدمات درمانی از طریق مرزهای میرجاوه، سراوان و زاهدان در قالب زوار اربعین و مسافر وارد سیستان و بلوچستان شده بودند.
وی افزود: سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری و مرز طولانی مشترک با 2 کشور افغانستان و پاکستان در معرض بروز و شیوع انواع بیماری های واگیر و غیر واگیر قرار دارد که دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با محور قرار دادن این موضوع و ایجاد پایگاههای مراقبت مرزی در زمینه نظام مراقبت بیماری ها و بیماریابی گام های موثر و موفقی بر داشته است.
وی تصریح کرد: سال 96 بیش از 350 هزار تبعه افغانستانی و پاکستانی از طریق مرز وارد سیستان و بلوچستان شدند و زیرپوشش خدمات سلامت و برنامه بیماریابی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قرار گرفتند و موارد مشکوک بلافاصله خدمات بهداشتی و درمانی را دریافت کردند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطرنشان کرد: شرایط اقلیمی خاص سیستان و بلوچستان، ترددهای بی رویه مرزی، خشکسالی ها و درآمدهای کم مردم و دسترسی پایین برخی از مناطق دوردست به تسهیلات بهداشتی و پراکندگی زیاد، خدمات رسانی سلامت را به مردم دچار مشکل کرده است اما با این وجود تیم های سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همچنان خدمات بهداشتی و درمانی را در دورترین نقاط استان به بهترین شکل ممکن ارائه می دهند.
دکتر طباطبایی ادامه داد: هزار و 200 روستا در سیستان و بلوچستان به طور سیار آبرسانی می شود که آموزش و نظارت های ویژه ای برای سلامت آب و غذا در اولویت برنامه های تیم های سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قرار دارد.

**سفر ظریف به پاکستان
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که اواخر هفته گذشته به پاکستان سفر کرده بود با «اسد قیصر» رئیس مجلس ملی، ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش،« عمران خان» نخست وزیر جدید، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه و «اسد عمر» وزیر امور اقتصاد و دارایی پاکستان به صورت جداگانه دیدار و با آنان در خصوص راه های گسترش مناسبات دوجانبه گفت و گو کرد.
سفر ظریف به پاکستان، نخستین سفر یک مقام دیپلماتیک ایرانی به این کشور در دولت جدید پاکستان به رهبری «عمران خان» است.
تحلیل گران سیاسی، سفر وزیر خارجه ایران به پاکستان، همزمان با آغاز به کار دولت جدید این کشور را فرصت مناسب استحکام روابط تهران و اسلام آباد در دوران تازه تمرین دمکراسی در این کشور ارزیابی می کنند.
ظریف زمانی به پاکستان سفر کرد که کارشناسان معتقدند، گسترش رفت و آمد مقام های بلندپایه 2 کشور می تواند به گسترش روابط دوجانبه و همچنین مقابله با چالش های پیش رو در سطح منطقه ای و بین المللی کمک کند.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز هفت بار به پاکستان سفر کرده بود.
«محمدجواد ظریف» پس از دیدار با «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد با تشریح روابط نزدیک و مستحکم ایران با پاکستان، افزود: روابط جمهوری اسلامی ایران با پاکستان ریشه در تاریخ و فرهنگ مشترک بین دو کشور دارد.
وی با اظهار خرسندی از نتایج گفت و گوهای خود با مقامات پاکستانی یادآوری کرد که گفت و گوهای بسیار خوب و سازنده ای با وزیر امور خارجه، فرمانده ارتش و رئیس مجلس ملی پاکستان داشتم.
وزیر امور خارجه ایران گفت: خوشحالیم که می توانیم روابط خود را با پاکستان به عنوان کشور مهم همسایه و مسلمان منطقه در سطوح منطقه ای و بین المللی و در راستای منافع مشترک و دنیای اسلام و سعادت مردم دو کشور بیش از پیش گسترش دهیم.
ظریف با تاکید بر ضرورت همکاری ایران و پاکستان برای مقابله با اسلام هراسی، افزود: پاکستان و ایران حرکت جدیدی را پیگیری کردند که هدف آن، جلوگیری از برگزاری مسابقه موهن کاریکاتور بود و موفقیت هایی نیز در این زمینه داشتیم.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در خصوص برنامه نخست وزیر پاکستان برای سفر به ایران نیز گفت: عمران خان در آینده نزدیک به ایران سفر می کند و در این خصوص، دعوتنامه سفر به تهران نیز به وی ارائه شده است.
نخست وزیر پاکستان در این دیدار از سرزمین ایران به عنوان گهواره تمدن و پیشرفت مشرق زمین یاد کرد و گفت: گسترش همه جانبه روابط با این کشور برای اسلام آباد بسیار با اهمیت است.
عمران خان با تاکید بر لزوم گسترش روابط دو کشور به ویژه تجارت و اقتصاد، افزود: از هر فرصتی برای بهبود مناسبات همه جانبه با تهران استقبال می کنیم.
گسترش روابط با کشور پاکستان می تواند از یکسو به تقویت بنیان های فرهنگی و اقتصادی بین 2 کشور کمک کند و از سوی دیگر اتحاد بین ایران و پاکستان را افزایش دهد که این امر می تواند موقعیت های تجاری و اقتصادی بسیاری برای منطقه جنوب شرق ایران مهیا کند و نیز تهدیدهای امنیتی را بشدت کاهش دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار