کد خبر: ۶۹۹۳۳۳
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۱ 04 January 2019

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.  

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ادامه کاهش بهای جهانی طلای سیاه، اپل ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد، صادرات به عراق ۵۹ درصد افزایش یافت، فروش ریالی نفت در بورس برای حذف محدودیت‌ها است، هر اسکناس دلار آمریکا در آخرین روز هفته چقدر قیمت خورد؟، قیمت جهانی طلا رکورد شش ماهه زد، خروج بازار لوازم خانگی از رکود تا اردیبهشت ماه سال آینده، چقدر ارز صرف واردات ترازو به کشور شد و صادرات ۱۱۰ میلیون دلاری ایران به کنیا را در بر دارد.

کاهش بهای جهانی طلای سیاه ادامه یافت

قیمت نفت تحت تاثیر نوسان بازار‌های سهام و ارزی و نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصاد جهانی، در معاملات روز پنج شنبه یک تا دو درصد سقوط کرد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۷۶ سنت یا ۱.۴ درصد نسبت به معاملات روز چهارشنبه، کاهش یافت و به ۵۴.۱۵ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱.۰۱ دلار یا ۲.۲ درصد کاهش یافت و به ۴۵.۵۳ دلار در هر بشکه رسید. در بازار‌های معاملات فیزیکی نفت، شرکت کنندگان در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کردند عربستان سعودی قیمت گرید‌های نفت سنگینی که در فوریه به آسیا می‌فروشد را به دلیل افت حاشیه سود پالایش در این منطقه، ۵۰ سنت در هر بشکه  کاهش می‌دهد.  قیمت‌های نفت در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ کاهش سالانه داشت. این اتفاق بدنبال ریزش قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی‌های فزاینده خریداران نسبت به اشباع عرضه و سیگنال‌های مخالفت درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ روی داد.  شرکت کارگزاری فیلیپ فیوچرز در این باره اعلام کرد: نگرانی‌ها نسبت به رشد درآمد و اقتصاد همچنان عامل اصلی تلاطم بازار است.

حداقل دستمزد در کشور‌های اروپایی چه قدر است؟

دویچه وله بر اساس حداقل سطح دستمزد در ۲۲ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده است که تا پایان سال ۲۰۱۷، در کشور‌های هلند، انگلیس، پرتغال، یونان و رومانی، حداقل سطح دستمزد به درآمد طبقه متوسط نزدیک‌تر است تا سطح فقر. از سوی دیگر حداقل سطح دستمزد در کشورهایی، چون لوکزامبورگ، بلژیک، ایسلند و فرانسه، فاصله بیشتری تا متوسط درآمد خانوار‌ها دارد و ساکنان این کشور‌ها برای پوشش هزینه‌های زندگی خود با مشکلات بیشتری دست به گریبان هستند. درآمد طبقه متوسط به میانگین درآمدی ۶ دهک پایین آن کشور اطلاق می‌شود.  در آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی محسوب می‌شود حداقل سطح دستمزد ۱۵۰۰ یورو در ماه تعیین شده که پس از کسر هزینه‌های مربوط به بیمه و مالیات، ۱۱۱۰ یورو باقی می‌ماند که تنها ۱۴.۵ یورو بیشتر از خط فقر در این کشور است.  از نظر بهترین سطح زندگی برای افرادی که به صورت پاره وقت مشغول به کار هستند، رومانی در صدر قرار دارد. حداقل هزینه زندگی در سطح استاندارد در این کشور ۷۱۰ یورو در ماه است و شاغلان پاره وقت در این کشور به طور متوسط ۴۴۷ یورو در ماه است. بیش از نیمی از شاغلان رومانیایی به کار پاره وقت مشغول هستند و این کشور از نظر میزان شاغلان پاره وقت به کل جمعیت شاغل در صدر قرار دارد. این در حالی است که تنها ۳.۶ درصد از شاغلان آلمانی مشغول به کار پاره وقت هستند.

اپل ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد

هشدار اپل برای کاهش درآمد این شرکت باعث به وجود آمدن وحشت از کاهش فعالیت کارخانجات آمریکا و کند شدن اقتصاد جهان شد، وال‌استریت به شدت سقوط کرد.  به نقل از رویترز، پنج‌شنبه شب پس از این که هشدار غیرمنتظره اپل برای کاهش درآمد این شرکت باعث به وجود آمدن وحشت از کاهش فعالیت کارخانجات آمریکا و کند شدن اقتصاد جهان شد، وال‌استریت به شدت سقوط کرد. بزرگی کاهش درآمدِ ربع سالِ شامل تعطیلاتِ اپل به حدی بود که موجی از شوک به تمام بخش تکنولوژی منتقل کرد و باعث شد هر سه شاخص مهم سهام آمریکا بیش از ۲ درصد سقوط کنند و شاخص نزدک حتی بیش از ۳ درصد پایین آمد. شاخص تکنولوژی ای‌اندپی، در معاملات دیشب بزرگترین سقوط یک روزه خود از آگوست ۲۰۱۱ تا کنون را ثبت کرد و ۵.۱ درصد پایین آمد. شاخص نیمه‌رسانای فیلادلفیا ۵.۹ درصد سقوط کرد.  چهارشنبه شب، مدیرعامل اپل، تیم کوک، در نامه‌ای به سرمایه‌گذاران خود نوشت که این شرکت بزرگی تاثیر کند شدن اقتصاد چین، به علت جنگ تجاری با آمریکا را پیش‌بینی نکرده بوده است (و حالا با کاهش شدید فروش در بازار چین مواجه شده است). سهام اپل ۱۰ درصد سقوط کرد.  گزارش موسسه مدیریت عرضه آمریکا نشان داد که در ماه دسامبر، فعالیت کارخانجات آمریکا، با بزرگترین سقوط خود از اکتبر ۲۰۰۸، اوج بحران اقتصادی بزرگ جهان، تا کنون، روبرو شده است. میزان پی‌ام‌آی هم، علی‌رغم این‌که هنوز نشان‌دهنده رشد است (عددی بالای ۵۰ واحد)، به پایین‌ترین سطح بیش از ۲ ساله خود رسید.

صادرات به عراق ۵۹ درصد افزایش یافت

بررسی تجارت خارجی ایران در ۹ ماه سال جاری نشان می‌دهد، کشور عراق همچنان در صدر فهرست دریافت کنندگان کالا از ایران قرار دارد. در این مدت، صادرات به عراق، ۱۵ میلیون و ۴۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار است که از لحاظ وزنی ۱۷.۸۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۰.۷۷ درصد افزایش یافته است. در مدت مشابه سال گذشته نیز، میزان صادرات ایران به عراق ۹ میلیون و ۷۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار بوده است؛ بنابراین میزان صادرات ایران به عراق طی ۹ ماه سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۵۹.۱۷ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۸.۷۰ درصد افزایش یافته است.

فروش ریالی نفت در بورس برای حذف محدودیت‌ها است

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به امکان تسویه ریالی برای خریداران نفت، گفت: هر چه بتوانیم فروش نفت را براساس ارز داشته باشیم به نفع کشور خواهد بود چرا که ارز بیشتری دراختیار دولت قرار می‌گیرد. وی با اشاره به شرایط جدید فروش ریالی نفت در بازار بورس، ادامه داد: این شرایط را قرار دادیم تا اگر خریداری می‌خواهد ۱۰۰ درصد ریالی پرداخت کند، این امکان وجود داشته باشد. نماینده مردم کرمان تاکید کرد: مسیر فروش نفت در کشور براساس ضوابط وزارت نفت تعیین و استمرار پیدا می‌کند، بر همین اساس وزارت نفت مسیری را پیش بینی کرده است تا اگر خریدار نفت در بورس خواهان پرداخت ریالی باشد این زمینه فراهم باشد.  پورابراهیمی در ادامه گفتگو با خانه ملت، در این باره که با روش جدید فروش نفت درآمد ارزیکشور کاهش پیدا می‌کند، اظهار داشت: روش فروش ارزی نفت برداشته نشده است، یعنی اگر کسی می‌تواند نفت مورد نیاز خود را به روش ریالی- ارزی خریداری کند این امکان وجود دارد و ترجیح دولت نیز فروش نفت به روش ارزی- ریالی در بورس است. وی با تاکید براینکه برای حذف محدودیت‌های فروش نفت تسویه ۱۰۰ درصد ریالی در نظر گرفته شده است، گفت: روش فروش ریالی نفت در بورس است که مجوز‌های لازم را دارد، این فروش کاری به صندوق توسعه ملی ندارد و نباید نگران ذخایر ارزی این صندوق به واسطه فروش نفت بود.

سیستان و بلوچستان مقصد واردات دام سنگین ایران از برزیل شد

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: برنامه ریزی‌های لازم برای واردات دام سنگین زنده از برزیل برای تامین گوشت مورد نیاز کشور از طریق سیستان و بلوچستان و دام‌های سبک از سایر استان‌ها انجام خواهد شد. علی صفر ماکنعلی اظهار داشت: سازمان دامپزشکی کشور یک اقدام ارزشمندی را در راستای تامین گوشت مورد نیاز کشور از حدود یک سال قبل با سازمان دامپزشکی برزیل شروع کرده است به طوری که بر اساس یک پروتکل مشترک بزودی اقدامات بسیار موثری در این حوزه انجام خواهد شد. وی برتامین گوشت قرمز کشور به صورت بلند مدت تاکید کرد و افزود: با توجه به ظرفیت مرز‌های شرقی کشور در سیستان و بلوچستان برنامه واردات دام زنده از برزیل به این استان با هدف کاهش مخاطرات احتمالی در نظر گرفته شده است. وی افزود: گاو ورودی از برزیل به سیستان و بلوچستان بلافاصله در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شود. معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: مرحله نخست پروتکل واردات دام از برزیل به سیستان و بلوچستان مورد تایید قرار گرفته تا بر اساس پیش بینی‌ها در سال نخست ۱۰۰ هزار گاو وارد این استان شود. وی بیان کرد: مرحله دوم عملیات پروتکل بین ایران و برزیل این است که شرایط خاص در بندر چابهار برای تخلیه گاو در آن منطقه به وجود آید. /ایرنا

هر اسکناس دلار آمریکا در آخرین روز هفته، چقدر قیمت خورد؟

روز پنج شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷، بازار ارز شاهد افزایش نسبی نرخ دلار و یورو بود. به گونه‌ای که بر اساس اعلام نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های مجاز بانکی، هر اسکناس دلار آمریکا با رشد ۱۵۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز چهارشنبه، به قیمت ۱۰۵۵۰ تومان خریداری شده و با نرخ ۱۰۶۰۰ تومان به متقاضی ارز، فروخته شده است. همچنین در بازار امروز، هر اسکناس یورو نیز نسبت به نرخ پایانی روز گذشته، با ۱۵۰ تومان افزایش همراه بوده است. به گونه‌ای که هر یورو با نرخ ۱۲۳۵۰ تومان خریداری شده و با قیمت ۱۲۴۰۰ تومان به مشتری فروخته شد.

قیمت پرتقال شب عید ۳۱۰۰ تومان تعیین شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت پرتقال تامسون شمال برای شب عید ۳۱۰۰ تومان تعیین شد، اما هنوز قیمت سیب درختی مشخص نیست. حسین شیرزاد افزود: وزیر جهاد کشاورزی طی ابلاغیه‌ای سازمان مرکزی تعاون روستایی را متولی تنظیم بازار اعلام کرد و پس از آن کارگروهی برای این منظور تشکیل شد. وی افزود: پس از رصد بازار پیش بینی اولیه کارگروه تامین حدود ۳۰ هزار تن سیب درختی و ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون شمال و ۱۰ هزار تن پرتقال والنسیای جنوب بود.  دبیر کارگروه ملی تنظیم بازار اظهار داشت: البته با درنظرگرفتن ذخیره ملی معادل ۲۰ درصد سیب و پرتقال مورد نیاز استان‌ها و حدود یک هزار تن ذخایر داخلی اتحادیه‌های استانی (خارج از طرح) برای تعادل بخشی و جبران کاستی‌های احتمالی، این ذخیره‌سازی افزایش خواهد یافت. وی افزود: برآورد میزان اعتبار مورد نیاز جهت اجرای طرح به مبلغ سه هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال و درخواست تأمین و تخصیص آن از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شده است.  

قیمت جهانی طلا رکورد شش ماهه زد

قیمت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی و نوسان بازار‌های سهام که تقاضا برای سرمایه‌گذاری مطمئن را تقویت کرد، به بالاترین حد در بیش از شش ماه گذشته صعود کرد.  هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز پنج شنبه بازار سنگاپور با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۲۸۸.۴۳ دلار رسید که بالاترین قیمت از زمان ثبت رکورد ۱۲۹۰.۰۹ دلار در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ بود.  در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه حدود ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۲۹۰.۲۰ دلار رسید.  به گفته پیتر فانگ، مدیر معاملات در شرکت فلزات ارزشمند وینگ فانگ، ضعیف شدن ارزش دلار از قیمت طلا حمایت کرده است و در شرایطی که بازار‌های سهام با فشار‌های کاهشی مواجه شده‌اند، افراد بیشتری به طلا به عنوان یک دارایی مطمئن علاقمند شده‌اند.

خروج بازار لوازم خانگی از رکود تا اردیبهشت ماه سال آینده

محمد طحان پور رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی درباره تاثیر نرخ ارز بر لوازم خانگی اظهار کرد: نوسان نرخ ارز توانسته برواردات لوازم خانگی تاثیر گذارد. وی با اشاره به اینکه رکود در این صنعت توانسته تاثیر خود را داشته باشد اظهار کرد: با شرایط فعلی این رکود تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد.  طحان پور با بیان اینکه درحال حاضر رکود کامل در بازار لوازم خانگی حاکم است، گرانی را از دیگر عوامل کاهش قدرت خرید مردم در این بازار  دانست. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بیان کرد: متاسفانه وزارت صمت، طی چند روز گذشته، دستورالعمل ترخیص کالا‌های دست دوم غیر مصرفی با مجوز سازمان استاندارد را صادر کرده است، همین امر موجب شده بسیاری از شرکت ها، افزایش قیمت را در کالا‌های خود داشته باشند. به گفته طحان پور، امیدواریم که  این صنف بتواند از رکود خارج شود و وضعیت آن بهبود یابد. وی در پایان گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: باتوجه به شعار حمایت از تولید داخل، تلاش شده که لوازم خانگی در داخل تولید شود و وابستگی به خارج از کشور به حداقل برسد.

آیا امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟

موسسه رتبه‌بندی فیچ دیروز اعلام کرد: اعمال تحریم‌های آمریکا که از نوامبر سال گذشته آغاز شد صادرات نفت ایران را به شدت کاهش خواهد داد و مبادلات تجاری ایران را کم خواهد کرد و این کار باعث خواهد شد که ورود دلار به این کشور کاهش یابد.  فیچ اعلام کرد: با افزایش فشار‌ها امکان واردات کالا‌های اساسی برای ایران محدودتر خواهد شد. سال گذشته ارزش پول ایران کاهش بی‌سابقه‌ای در برابر دلار یافت و تقاضا برای دلار در بازار ایران نگرانی‌هایی را ایجاد کرد.  مقامات دولت ایران مجبور شدند که بانک مرکزی را وادار به مداخله کنند و نرخ مبادلات رسمی ایران برای ریال ۴۲۰۰ تومان در برابر دلار شد، اما در بازار‌های آزاد این نرخ به ۱۱ هزار تومان در روز اول ژانویه در برابر دلار رسید. با چنین فرایندی امکان دارد که نرخ رسمی ریال ایران کم ارزش‌تر شود. همچنان که در دور قبلی تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶ نیز چنین شد.  دولت روحانی لایحه بودجه پیشنهادی خود را برای سال ۲۰۱۹ - ۲۰۲۰ ارائه داد که باید توسط مجلس تصویب شود و در آن نرخ برابری ریال ۵۸ هزار ریال در برابر دلار تعیین شده است.  تهران تلاش کرده تا سیستم تک نرخی را اجرایی کند که در حال حاضر علاوه بر نرخ‌های رسمی و نرخ آزاد نرخ بازار ثانویه هم وجود دارد. به هر حال شکاف بین نرخ رسمی و نرخ آزاد ۶۲ درصد است که به نظر می‌رسد، امکان تک نرخی کردن بسیار سخت شده است. /فارس

آیا بانک مرکزی از اصلاح نظام بانکی غفلت کرده است؟

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک‌مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی درباره اصلاح نظام بانکی، اظهار داشت: طی چند ماه اخیر، تمرکز بانک مرکزی بر بازار ارز وتلاش برای ایجاد ثبات در این بازار، این تصور را موجب شده است که بانک مرکزی از موضوع مهم اصلاح نظام بانکی غفلت کرده یا آن را به تأخیر انداخته است.  وی ادامه داد: به اطلاع کارشناسان و صاحبنظران ومردم عزیز می‌رسانم طی سه ماه گذشته براساس مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و با تشکیل کمیته نقدینگی و بازار پول متشکل از جمعی از صاحبنظران اقتصادی، پولی و بانکی و مسؤلین بانک مرکزی وطی جلسات متعدد برنامه‌های لازم برای این امر خطیر طراحی شده است و به یاری خداوند متعال به تدریج و با تأیید مراجع ذیربط اجرایی خواهد شد.   معضلات پیش انباشته در نظام بانکی و حساسیت این امر نیازمند دقت نظر و تدبیر لازم در اصلاح نظام بانکی می‌باشد پرهیز ازتعجیل، تداوم ثبات بازار پول وصیانت از سپرده‌های مردم، پیش شرط‌های هر اقدامی در این زمینه است. مضافا که بانک‌های کشور بی وقفه در خدمت اقتصاد کشور و جامعه خواهند بود.

چقدر ارز صرف واردات ترازو به کشور شد

براساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۶ ماهه سال ۹۷، بیش از یک تن باسکول توزین ثابت وترازو‌ها وباسکول کیسه گیری یاکیله گیری از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.  واردات بیش از یک تن باسکول توزین ثابت وترازو‌ها وباسکول کیسه گیری یاکیله گیری باعث خروج ۷۶ هزار و ۵۵۳ دلار شده که این رقم معادل ۳۲۳ میلیون و ۱۳۱ هزار و ۵۹۶ تومان بوده است. بنا بر آمار ثبت شده باسکول توزین ثابت وترازو‌ها وباسکول کیسه گیری یاکیله گیری از کشور‌های چین، آلمان صورت می‌گیرد. به نقل از میزان، بیشترین واردات دستگاه باسکول توزین ثابت وترازو‌ها وباسکول کیسه گیری یاکیله گیری از کشور چین به حجم حدود ۴۱ هزار و ۵۳۹ دلار به ارزش ۱۷۴ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۶۸۴ تومان صورت گرفته است.

صادرات ۱۱۰ میلیون دلاری ایران به کنیا

رییس اداره شرق آفریقا در وزارت امور خارجه گفت: از حدود ۱۲ سال گذشته شاهد این هستیم که صادرات ایران از نظر کالای تجاری رشد مستمری به قاره آفریقا داشته، همچنین در اوایل دهه ۸۰، یک میلیون دلار صادرات به کنیا انجام داده‌ایم، اما امسال این رقم به ۱۱۰ میلیون دلار رسیده است.  وی گفت: در سال گذشته ۳۰ میلیون دلار صادرات به کشور سومالی انجام داده‌ایم و این روابط نیز همچنان ادامه دارد. همچنین از نظر تجاری انواع کالای ما به آفریقا صادر می‌شود که عمده آن شامل کالا‌های شیمیایی، قیر، گاز مایع و مواد خوراکی می‌شود. رییس اداره شرق آفریقا در وزارت امور خارجه تاکید کرد: اگر انسجام بین فعالان اقتصادی باشد امکان ادامه دادن هرچه بیشتر این صادرات وجود دارد. کشور ترکیه در زمینه صادرات به آفریقا دیرتر از ما اقدام کرد، اما در حال حاضر به جایگاه خوبی دست پیدا کرده است. ما باید بتوانیم روابط توسعه‌ای و صادراتی خود را به آفریقا همچنان با قدرت ادامه دهیم.

پیش‌بینی پایان روز‌های خوش بازار خودروی اروپا

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که رشد فزاینده‌ای که از سال ۲۰۱۳ در بازار خودروی اروپا به‌وجود آمده است در سال ۲۰۱۹ به پایان خود خواهد رسید. بر اساس گفته این کارشناسان بخشی از این موضوع به‌دلیل نتایج طبیعی چرخه اقتصادی مثبت خواهد بود؛ اما عوامل مهم دیگری همچون وجود ابهام و برگزیت نیز نقش خود را ایفا خواهند کرد. به نقل از دنیای اقتصاد،  از سوی دیگر اعمال تعرفه‌های احتمالی آمریکا بر خودرو‌های وارداتی ساخته شده در اروپا،  اقتصاد بی‌ثبات در ایتالیا و پیامد‌های مقررات سرسختانه جدید برای کاهش آلایندگی خودرو‌ها از دیگر فاکتور‌های مهم هستند. مارتین بنک، یک کارشناس عضو سازمان پیش‌بینی‌های فروش خودرو در اروپا می‌گوید: «در مجموع انتظار رشد بسیار ناچیزی برای فروش خودرو در اروپا طی سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌شود.» این سازمان رشد بازار خودروی اروپا را برای سال ۲۰۱۹ حدود یک درصد پیش‌بینی کرده است؛ درحالی‌که این میزان در سال ۲۰۱۸، ۶/ ۱ درصد بود. سازمان‌های دیگر نیز این رشد را برای سال ۲۰۱۹، معادل ۹/ ۰ و ۶/ ۰ درصد پیش‌بینی کرده‌اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار