کد خبر: ۷۰۴۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹ 02 May 2019

«در زندگی مشکل دارم، همسرم بد اخلاق است، بچه‌دار نمی‌شوم، بخت دخترم را بسته‌اند» و هزاران بهانه‌های دیگر را مخاطبانی می‌گویند که برای حل مشکلاتشان نزد به اصطلاح دعانویس آمده‌اند، فردی که با پرسیدن نام شخص و نام مادرش، ناگهان کتابی را باز می‌کند و این می‌شود «سَرکتاب» زندگی آن شخص!، از قضا برخی موارد هم درست در می‌آید، انگار آن فرد دعانویس از غیب خبر دارد و چشمان مراجعه‌کننده از تعجب گرد می‌شود.
به گزارش فارس دعانویسی که معمولاً در محله‌های حاشیه‌ای شهر حضور دارند و هنگام حضور در آن مکان، در و دیوار از وضع نامناسب دعانویس خبر می‌دهند، اما به راستی در پشت پرده چه ماجرایی نهفته است؟ آیا واقعاً «سرکتاب» می‌تواند نسخه زندگی آینده ما را بپیچد؟


کارشناسان پاسخ می‌دهند:
*علوم غریبه مرتبط با موجودات برزخی است/ «سرکتاب» سندیت ندارد
حجت‌الاسلام حسین محمدی کارشناس متافیزیک در پاسخ به اینکه «سر کتاب» واقعیت دارد، این چنین ابراز می‌دارد: از آقایان باید بپرسید که آیا برای حرف‌هایی که می‌زنند سندی یا مدرکی دارند، از کجا می‌گویند، در حالی که هیچ دلیل و مدرکی ندارند.
وی با تأکید بر اینکه در آیات قرآن کریم و در روایات معصومین (ع) هیچ‌گونه تأییدی نسبت به این مسائل وجود ندارد، می‌افزاید: خود اهل بیت (ع) از اهل جادو و جنبل هم دوری می‌کردند، روایات‌هایی که به صورت تام، مناجات با پروردگار است، هیچ رابطی به اینکه در آینده چه اتفاقاتی می‌افتد یا محبت زیاد شود، ندارد.
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به اینکه عمده دعانویسان شیادانی هستند که برای جلب منفعت یا برای اینکه خودشان را بزرگ نشان دهند تا مردم به دور آن‌ها جمع شوند، این قبیل کار‌ها را خرافه می‌داند و بیان می‌دارد: این‌ها هیچ چیزی نیست، ما که عمری در علوم غریبه کار کردیم، در کتب روایی چنین مطالبی را ندیدیم.
وی درباره فرآیند «سر کتاب» ادامه می‌دهد: دعانویسان کتابی برای خودشان دارند، آن‌ها اسم شخص و اسم مادرش را به حروف ابجد در می‌آورد، ۱۲ و ۱۲ ختم می‌کنند، مثلاً آخرش ۳ می‌ماند و بر اساس چهار عنصر آب، آتش، باد و خاک یا به صورت‌های دیگر می‌گویند طبع شما این جوری است، مشکلات و بیماری‌هایتان این است، کاملاً این مطالب ذوقی است و دلیل و مدرک علمی و نقلی ندارد.
این کارشناس دینی با بیان اینکه نه نقلی و نه عقلی نمی‌توان به این مسائل رسید، می‌گوید: ممکن است مطالبی که دعانویس می‌گوید درست باشد و هم ممکن است غلط باشد، اما هیچ دلیل عقلی نداریم، علمای ما هم نیاوردند، آنچه که در کتاب‌های علوم غریبه نوشته شده است بر پایه موجودات برزخی است که شامل «جن» می‌شود.
*دروغ بودن محتوای کتاب‌های علوم غریبه در بازار نشر
وی می‌افزاید: اگر کسی با آن موجودات مرتبط باشد، به تعدادی از علوم می‌تواند واقف باشد، آن هم به واسطه اجنه که موجودات برزخی هستند نه کتاب، این کتاب‌هایی که در بازار هست، همه آن‌ها خاکروبه و دروغ است که می‌گوید: آقا این را بخوان این جوری می‌شود، این را انجام بده آن طور می‌شود، در واقع هیچ اثری ندارد و ذره‌ای هم در زندگی فرد نمی‌تواند اثر بگذارد، همه این کتاب‌ها برای جلب منافع است.
حجت‌الاسلام محمدی درباره اینکه افراد مدعی ارتباط با جن به چه قدرت‌هایی دست می‌یابند، اظهار می‌دارد: اگر کسی با موجودات برزخی یعنی جن واقعاً مرتبط باشد، یکسری کار‌ها از عهده‌اش برمی‌آید و یک خبر‌هایی می‌تواند بدهد، ولی آنچه در کتاب‌ها هست چیزی نیست، همه آن‌ها خط و خطوط است، اگر قرار است علوم غریبه کتاب شود، دیگر علوم غریبه نیست، باز تأکید می‌کنم علوم غریبه بر مبنای جن است و استاد علوم غریبه یعنی کسی که مرتبط با موجودات برزخی است.
وی با اشاره به اینکه اساتید علوم غریبه بسیار اندک شمار هستند، ادامه می‌دهد: شاید در کل دنیا به اندازه انگشتان دست هم نرسد، سال‌های پیش که در این علوم کار می‌کردم، گفتند یک فردی متبحر در این زمینه فلان مکان حضور دارد و بسیار عالی از غیب خبر می‌دهد، خیلی تعریف می‌کردند، به دنبال آن آقا رفتم، از سر خیابان که به سمت منزلش می‌رفتم، شاید نزدیک به ۱۰ نفر استاد علوم غریبه پیدا شد، در صورتی اگر موردی، حالی آن شخص می‌شد، چیزی را برای خودش می‌نوشت که از بدبختی و فلاکت دربیاید که محتاج ۵ هزار و ۱۰ هزار تومان من نباشد، جالب اینکه پیش استاد مورد نظر رفتم، دیدم استاد بار علمی ندارد و یک عده آدم جاهل بی‌جهت او را بزرگش کردند.
این کارشناس متافیزیک با بیان اینکه سیره علما این نبوده است که از جن استفاده کنند، بیان می‌دارد: من شاگرد آیت‌الله بهجت و شاگرد خیلی از عرفا مانند آیت‌الله تهرانی بودم، کدوم یک از عرفا از علوم غریبه استفاده می‌کردند، عرفای ما ساحتشان فرق می‌کند، انسان در ساحت توحید با سیر و سلوک مرتبه وجودی پیدا می‌کند، یعنی انسان بعد از سیر در عالم ماده وجود برزخی پیدا می‌کند و با سلوک الی الله، وجود ملکوتی و جبروتی پیدا می‌کند، فرق می‌کند با سخنان بیهوده‌ای که این افراد می‌گویند، آقای بها‌ءالدین، آقای بهجت، سیدقاضی فرق می‌کنند، این‌ها با جن‌گیری به این مرتبه نرسیدند.
وی با اشاره به اینکه ممکن است افراد از طریق رحمانی یا شیطانی با جنیان ارتباط برقرار کنند، می‌افزاید: انسان کافر هم می‌تواند با موجودات برزخی ارتباط برقرار کند، حتی تسخیر می‌کند و از آن‌ها کار بکشد، ربطی به ایمان انسان ندارد، یک کافر می‌تواند به طرق مختلف با چله‌ها و ریاضت‌های خاص - این گونه افراد نادرالوجودند- به علوم غریبه دسترسی پیدا کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار