استاندار سیستان و بلوچستان در نشست با اصحاب رسانه
احمد علی موهبتی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سیستان و بلوچستان به دلیل پهناوری باید تقسیم شود اما با رعایت اصولی که هدف از آن ایجاد توسعه همه جانبه باشد.
کد خبر: ۷۲۳۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷ 09 March 2019

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان عالی‌ترین مقام دولت در استان تصریح کرد: زیرساخت ها در سیستان و بلوچستان ضعیف است به همین علت سرمایه‌گذار قدم جلو نمی گذارد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کارخانه، بزرگراه و اشتغال در این استان کم و فاصله ها زیاد و تراکم گرفتاری ها زیاد است.
وی ادامه داد: همه دست اندرکاران استانی باید نسبت به این موضوع اهتمام ورزند چون با وجود این شرایط و فاصله زیاد نمی‌توان از این جا برای مثلا چابهار یا ایرانشهر مدیریت کرد.
 
موهبتی با اشاره به وضعیت منابع آبی سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل عدم بارندگی در سال های گذشته و کاهش منابع آبی استان روزانه 1500 روستا به صورت سیار آبیاری می شدند این شرایط درحالی بود که حجم آب سد پیشین به زیر صفر رسید اما بر اثر بارندگی های اخیر تقریبا تمامی سطح این سد آبگیری شده و روی هم رفته تا حدودی دغدغه مردم استان برای تامین آب با این بارندگی ها کاهش یافته است.
وی افزود: در منطقه تالاب جازموریان و تالاب بین المللی هامون در سیستان نیز امیدواریم آبگیری هرچه زودتر صورت گیرد و بارندگی های بیشتری داشته باشیم.
استاندار سیستان و بلوچستان به چالش جدی الگوی کشت در استان اشاره کرد و گفت: در این شرایط منابع آبی محدود محصولاتی کشت می شود که به صرفه نیست.
وی با بیان اینکه باید محصولی در منطقه جستجو شود که سود بیشتر و هزینه کمتری داشته باشد، افزود: امسال جهاد کشاورزی موظف شده پنبه کشت کند و در استان الگوی کشت مناسبی فراهم شود.
موهبتی با بیان اینکه باید در این روزها امید را به مردم برگرداند، تصریح کرد: شرایط سیستان و بلوچستان در حوزه آموزشی، بهداشتی و غیره نسبت به سطح کشور بسیار ضعیف است اما در حوزه فرهنگی شرایط این استان بسیار ضعیف تر است.
وی ادامه داد: در زمینه رشد شاخص های فرهنگی رسانه می تواند ستون و پایه باشد که اگر نباشد یعنی ساختمان فرهنگ سیستان و بلوچستان پایه ندارد.
استاندار سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: رسانه‌ها باید واقعیات جامعه را منعکس کنند هرچند که واقعیت تلخ باشد.
وی تصریح کرد: حدود هشت هزار میلیارد تومان برای خطوط گاز در سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده بود اما به دلیل شرایط خاص طرح ضربتی گازرسانی را ارائه کردیم.
 
**پیشنهاد افغانستان برای پرداخت حق آبه هیرمند 
استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص پرداخت حق آبه هیرمند از سوی کشور افغانستان نیز گفت: حقابه ایران از این رودخانه سالانه 820 میلیون متر مکعب آب است که در آن قرارداد مباحثی وجود دارد که بخشی را افغان ها و بخشی را ایران باید اجرایی کند.
وی خاطر نشان کرد: وقتی آب آن طرف نباشد ما هم سهمیه آب نداریم، تا روزی که این وابستگی وجود داشته باشد و دسترسی به آب مطمئن نداشته باشیم در سیستان و زاهدان همواره تحت فشار خواهیم بود.
موهبتی ادامه داد: راهکار دیگر برای دستیابی به آب پایدار بحث انتقال آب از دریای عمان است که با استفاده از ظرفیت سواحل یکی از شیوه های تامین آب برای برخی استانهای کشور در آینده خواهد بود.
وی به مشکلات سوخت در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: اشکال بزرگ در زمینه قاچاق بنزین اینست که این سوخت سهمیه بندی شده و کارت ها به سمت نقاط مرزی شیب پیدا کرده و این شیب آنقدر زیاد است که 85 درصد سوخت خارج شده از مرز مربوط به خارج از استان است.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تا کنون 160 هزار کارت سوخت خارج از استان، ابطال شده است: در سیستان و بلوچستان پنج گلوگاه ورودی داریم که آنها را کنترل می‌کنیم و برای جلوگیری از بارنامه های جعلی که به نام استان و به کام قاچاقچیان است پیشنهاداتی داریم.
وی خاطر نشان کرد: یکی از پیشنهادات برای جلوگیری از قاچاق سوخت این است که کارت سوخت باطل شده و کارت خودرو جایگزین کارت سوخت شود.
موهبتی خاطر نشان کرد: در سیستان و بلوچستان 264 کیلومتر بزرگراه داریم و یک و شش دهم بزرگراه های کشور د این استان وجود دارد.
وی تصریح کرد: هزار و 883 کیلومتر راه اصلی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که با وجود مساحت وسیع این استان پایین تر از شاخص های کشوری قرار داریم. 
استاندار سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: در شهرستان خاش 5 تا 6 درصد اتوبان داریم و بیش از 23 درصد تلفات جاده‌ای در محور خاش به زاهدان رخ داده است.
وی با اشاره به ساخت بزرگراه در شمال سیستان و بلوچستان افزود: حوادث در بزرگراه زاهدان - زابل کاهش یافته اما تلفات این محور بیشتر شده چرا که سرعت رانندگان زیاد است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار