کد خبر: ۷۳۱۴۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۸ 06 April 2019

زندگینامه حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی (زاده فروردین 1337 هجری شمسی در مشهد مقدس) فرزند حاج شیخ یحیی مروی، دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی در سطوح عالی فقه و اصول و دکترای رشته الهیات و معارف اسلامی است که از همان اوایل دوران رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ایمدظله‌العالی در سال 1368 و تا پایان سال 1397 - قریب به 30 ‌سال- در کنار رهبر معظم انقلاب، به عنوان معاون دفتر مقام معظم رهبری در امور ارتباطات حوزوی و هم‌زمان، مسئول دفتر معظم‌له در قم، مشغول به خدمت بوده و در فروردین ماه سال 1398 با حکم ولی امر مسلمین، به عنوان تولیت آستان قدس رضویعلیه‌السلام منصوب گردید.      


تولد و وضعیت خانوادگی

احمد مروی در فروردین سال 1337 ه.ش در خانواده‌ای مذهبی، روحانی، متدین در محله خیابان نواب صفوی شهر مقدس مشهد متولد شد.

پدر او، مرحوم حاج شیخ یحیی مروی؛ از کاسبان متدین و در عین حال، اهل زهد و علم مشهد بود که علیرغم اشتیاق فراوان، نتوانسته بود به علت سختی معیشت، دروس حوزوی خود را ادامه داده و جهت تامین معاش خانواده ناگزیر، مشغول به کسب و کار شده بود. وی که همواره مشوّق جدّی فرزندان خود در این مسیر بود، باتوجه به روحیات انقلابی که داشت، منزل او محل رفت و آمد علما و مبارزان انقلابی مشهد بود؛ گرچه به ظاهر نتوانست سرنگونی نظام طاغوت و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) را ببیند و یک سال پیش از پیروزی انقلاب در سال 1356 وفات نمود.

برادر بزرگ او نیز، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین هادی مروی که چندین سال پیش از وی وارد حوزه علمیه قم شده بود، سوابق مبارزاتی و انقلابی زیادی پیش از انقلاب داشت و از مردان خستگی‌ناپذیر در عرصه انقلاب و نظام بود که به حکم امامره، ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات و در دوره‌ای، معاونت اول قوه قضائیه را برعهده داشت. او که با شهیدان بزرگوار مطهری، بهشتی و مفتح بسیار مانوس بود، هیچ‌گاه روحیه مردم‌داری و تواضع خود را در کنار فضل و علم و مناصب عالی قضایی از دست نداد و همواره در کنار فعالیت‌های اجتماعی، به وظایف طلبگی خود و امر تبلیغ دین نیز اهتمام فراوان داشت. مقام معظم رهبریمدظله‌العالی، در پیام تسلیت درگذشت ایشان در سال 1386، از خدمات وی در سنگر خطابه و بیان و نیز در مسئولیت‌های عالی قضایی تقدیر و آن را مایه یاد نیک و سرمایه معنوی برای آن مرحوم دانستند.

تحصیلات حوزوی و دانشگاهی

حجت‌الاسلام احمد مروی پس از گذراندن دروس ابتدایی در مدرسه عسگریه که از مدارس مذهبی مشهد بود، بنا به توصیه و علاقه وافر پدر و اشتیاق خود در این زمینه، وارد حوزه علمیه این شهر شد و بخشی از دروس مقدمات را در مدرسه علمیه نواب و مدرسه علمیه آیت‌الله میلانی خواند. سپس، جهت ادامه تحصیلات حوزوی به حوزه علمیه قم رفت و در مدرسه آیت‌الله العظمی بروجردی (مدرسه خان) مشغول به تحصیل شد.

از جمله استادان وی در دوره سطوح میانی فقه و اصول می‌توان به مرحوم آیت‌الله خزعلی، مرحوم آیت‌الله طاهری خرم‌ آبادی، مرحوم آیت‌الله صالحی مازندرانی، مرحوم آیت‌الله وجدانی فخر، برادر بزرگ خود؛ مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین هادی مروی و مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ مصطفی اعتمادی اشاره کرد.

همچنین، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تا سال 1368 در حوزه علمیه قم از محضر دروس خارج فقه و اصول حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانیحفظه‌الله و حضرت آیت‌الله العظمی شیخ جواد تبریزیرحمت‌الله‌علیه بهره برد و پس از عزیمت به تهران، از دروس خارج فقه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ایمدظله‌العالی و حضرت آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانیرحمت‌الله‌علیه کسب فیض کرد و در این مدت به تدریس دروس حوزوی در مدارس علمیه تهران نیز اشتغال داشت.

همچنین، او دانش‌آموخته مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترای رشته الهیات و معارف اسلامی، گرایش کلام از دانشگاه قم است که توانست با اخذ درجه عالی، از رساله دکتری خود در این دانشگاه دفاع نماید.

حضور در محافل سیاسی و سوابق مبارزاتی پیش از انقلاب

او که در محافل و فعالیت‌های انقلابی ضد رژیم منحوس پهلوی در مشهد شرکت می‌کرد، با ورود به قم و اوج گرفتن اعتراضات علیه حاکمیت طاغوت، همزمان با تحصیل، در اجتماعات اعتراضی که مبدا بیشتر آنها مدرسه فیضیه و مقصد آنها بیوت علمای عظام بود، شرکت می‌کرد. همچنین، در حماسه 17 خرداد سال 1354 که به مناسبت بزرگ‌داشت سالروز قیام 15 خرداد سال 1342 در مدرسه فیضیه قم برگزار شده بود و در اثر حمله ساواک به آن مکان مقدس، به همراه تعداد زیادی از طلاب دستگیر و پس از ضرب و شتم و جراحت از ناحیه سر، ابتدا به شهربانی قم و سپس به تهران منتقل و در زندان اوین زندانی شد.

فعالیت‌ها پس از پیروزی انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به دعوت برادر بزرگ خود؛ مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین هادی مرویرحمت‌الله‌علیهکه به عنوان نماینده امامقدس‌سره در بهبهان و مسجدسلیمان حضور داشت، جهت مبارزه با گروهک‌ها و عناصر ضد انقلاب و کمک در امور فرهنگی به مسجد سلیمان رفت.

پس از بازگشت از مسجد سلیمان و هم‌زمان با حضور شهید آیت‌الله قدوسیرضوان‌الله‌علیه در دادستانی کل انقلاب، ابتدا به عنوان رئیس دفتر ایشان مشغول به خدمت شد و پس از شهادت آن شهید والامقام، به عنوان معاون سیاسی دادستانی کل انقلاب تا سال 1364 در این نهاد انقلابی ادامه فعالیت داد و در طول این مدت، چندین بار توفیق حضور در جبهه‌های دفاع مقدس را به عنوان طلبه پیدا کرد.

توفیق حضور و همراهی در محضر مبارک رهبر معظم انقلابمدظله‌العالی

پس از رحلت بنیان‌گذار کبیر انقلابره و آغاز زعامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ایمدظله‌العالی در سال 1368، باتوجه به شناختی که معظم‌له پیش از انقلاب در مشهد و پس از پیروزی انقلاب از حجت‌الاسلام مروی داشتند، با عنایت و خواست ایشان، همکاری خود را در قسمت‌های مختلف دفتر شروع کرد و پس از ایجاد ساختار فعلی، به عنوان معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی توفیق همراهی و خدمت در محضر مبارک رهبر معظم انقلاب را پیدا کرد؛ توفیقی که قریب به سی سال ادامه یافت.

همچنین در این مدت، جهت ایجادِ برقراری ارتباطات موثّر و کارآمد با حوزه، علما و مراجع عظام تقلید، اقدام به راه‌اندازی دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی در قم نمود و براساس نظر ریاست محترم دفتر مقام معظم رهبری؛ حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانیدامت‌برکاته، مسئولیت اداره آن را تا پایان حضور در دفتر رهبری برعهده گرفت.

ریاست بر شورای نمایندگان ولی‌فقیه در مناطق قومی از دیگر مسئولیت‌های حجت‌الاسلام احمد مروی در طول مدت حضور در دفتر مقام معظم رهبری بود؛ شورایی که وظیفه سیاست‌گذاری و نظارت عالی و مدیریت کلان مسائل و امور مربوط به مناطق قومی مختلف در سطح ملی را برعهده دارد و نمایندگان محترم ولی‌فقیه در استان‌های مربوطه و رووسای دستگاه‌های مختلف فرهنگی و اجرایی کشور در عضویت آن قرار دارند.

حجت‌الاسلام احمد مروی در سال 1387، بنا به توصیه آیت‌الله مهدوی کنیرحت‌الله‌علیه و تصویب در شورای مرکزی، به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز درآمد.

سوابق تحصیلات حوزوی و دانشگاهی:

دارای مدرک سطوح عالی فقه و اصول از حوزه علمیه قم.
دارای مدرک دکترای رشته الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه قم.


سوابق و مسئولیت‌های اجرایی:

معاون دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی در امور ارتباطات حوزوی از سال 1368 تا پایان سال 1397.
مسئول دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی در قم از سال 1372 تا پایان سال 1397.
رئیس شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی تا پایان سال 1397.
رئیس ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی تا پایان سال 1397.
معاون سیاسی دادستانی کل انقلاب تا سال 1364.
عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از سال 1387 تاکنون.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار