کد خبر: ۷۳۹۰۲۲
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰ 28 April 2019

درست زمانی که از اقدام ناجوانمردانه امریکا در تحریم هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران می‌نویسیم و از حقوق بشری می‌گوییم که خواب است و اجازه نمی‌دهد کمک‌های بین‌المللی به حساب هلال‌احمر برای کمک به سیل‌زدگان واریز شود و از جهان می‌خواهیم با ما در تقبیح این اقدام شنیع هلال‌احمر هم‌پا شود یکی که داعیه انقلابی بودن دارد و مدعی است دردش درد انقلاب، جلوی دوربین می‌گوید که با لباس هلال‌احمر در بوسنی حضور داشته و آموزش نظامی می‌دهد است!

این اقدام سعید قاسمی اگر گل به خودی و تایید تحریم حساب هلال‌احمر توسط امریکا نیست پس چیست؟! البته دلمان را خوش می‌کنیم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن قوه‌ قضاییه به ماجرا ورود کرده و او احضار می‌شود تا یادمان بیاورد که در برخورد با آسیب‌زنندگان به امنیت و منافع ملی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، مدعی انقلاب بودن یا ضد انقلاب بودن، ریش داشتن و کروات بستن هیچ تاثیری ندارد.

برای یک رسانه‌ای که چارچوب نقد و نوشتنش را مواضع انقلاب و منافع ملی تعریف کرده است تفاوتی ندارد که سعید قاسمی اظهاراتی بر خلاف منافع عمومی به زبان بیاورد یا صادق زیباکلام و یا محمود صریح‌القلم. برای همین است که در نقد و یا حتی تشویق ایده‌ به سخنگوی آن فکر توجهی نداشته و حرف را مرور می‌کنیم و بودن توجه به خط و ربط افراد از آنها نقد و یا تقدیر می‌کنیم. برای همین است که امروز این سخن عجیب در این زمان عجیب‌تر از سعید قاسمی را سندی برای پاک کردن جنایت امریکا در حق ملت شریف ایران می‌دانیم و دلخوریم که چرا چنین سخانی در قاب تلویزتون اینترنتی بیان شده و بر روی آن با وجود شکایت هلال‌احمر و سپاه پافشاری می‌شود!

دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار است

اما درباره اتفاق رخ داده شاید مهمترین موضع، را سپاه اعلام کرد، سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفت: اظهارات آقای سعید قاسمی که مدتی داوطلبانه در بوسنی حضور داشته‌اند و سال‌های زیادی هم از بازنشستگی ایشان می‌گذرد، دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم نمی‌باشد.

وی افزود: مواضع و کارکرد‌های سپاه در عرصه‌های مختلف تابع منطق و منطبق با قوانین و مقررات بوده و اقدامات امدادی سپاه به مردم مسلمان بوسنی نیز از این قاعده تبعیت کرده است.

سخنگوی سپاه پاسداران همچنین با اشاره به تلاش امریکایی‌ها برای قلب واقعیات و وارونه جلوه دادن اقدامات سپاه در حوزه‌های مختلف تصریح کرد: تجربه نشان داده است مستنداتی که امریکایی‌ها برای واقعیت‌سازی‌های موردنظر خود ارائه می‌کنند فاقد وجاهت و اعتبار بوده و بایستی با تردید و هوشمندی با آن برخورد شود.

وی در پایان با یادآوری اینکه اینگونه اظهارات از آقای سعید قاسمی مسبوق به سابقه بوده و مسئولیت اظهارات اخیر برعهده وی است گفت: در عین حال تاکید می‌کنیم ایشان و برخی افراد که از سازمان سپاه بازنشسته و یا به گونه‌ای جدا شده‌اند، از اظهارنظر‌های غیرمسئولانه و خلاف واقع پرهیز نموده و برای دشمنان انقلاب و ملت ایران تولید بهانه و دستاویز نکنند.

سپاه از مواضع اخیر سعید قاسمی انتقاد کرد و گفت قاسمی مدت‌هاست که بازنشسته شده و اظهارات وی دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده است در همین حال جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد که از قاسمی شکایت کرده و حق پیگیری این موضوع را تا زمان رسیدن به نتیجه برای خود محفوظ می‌داند.

اما اولین واکنش را هلال‌احمر به ماجرا داشت، هلال‌احمر افزوده است: بدین ترتیب به دنبال اقرار سعید قاسمی، از فرماندهان سابق نظامی به استفاده از پوشش هلال‌احمر برای اهداف نظامی در زمان جنگ بوسنی، جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران از وی به مراجع قضایی شکایت کرده و حق پیگیری این موضوع را تا زمان رسیدن به نتیجه برای خود محفوظ می‌داند.

بعد از اظهارات سعید قاسمی جمعیت هلال‌احمر ایران، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هلال‌احمر هیچ‌گاه اجازه استفاده از نشان‌واره و لباس خود را به نیرو‌های نظامی نمی‌دهد. این نهاد بین‌المللی طبق کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو در مخاصمات مسلحانه بی‌طرف است، زیرا کار مهمی به نام حمایت از انسانیت و کمک به افراد غیرنظامی دارد. اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعیت هلال‌احمر ایران در مسیری مغایر با اهداف و اصول این نهاد بین‌المللی سوءاستفاده کرده، قطعا بدون اجازه و هماهنگی این جمعیت بوده است که اگر قرار بر هماهنگی و اجازه هم باشد، قطعا اجازه چنین اقدامی داده نمی‌شود.

واکنش حسین الله‌کرم به اظهارات جنجالی سعید قاسمی

حسین الله‌کرم که آن زمان مسئولیتی در این زمینه داشته است درباره صحت این اظهارات سعید قاسمی به نامه‌نیوز گفته که من نکته ایشان را دیدم، او نگفت که ما با لباس هلال‌احمر یا از طریق هلال‌احمر در بوسنی بودیم. در واقع او با استفاده از این تعبیر می‌خواست بگوید «ما آنجا امدادگر بودیم»، چون امداد و کمک‌رسانی شاخصه و ویژگی هلال‌احمر است بنابراین فعالان این حوزه امدادگر محسوب می‌شوند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به کسانی که معتقدند سعید قاسمی در مقطع کنونی به عمد و با هدف تحریک آمریکایی‌ها برای آغاز جنگ علیه ایران چنین اظهاراتی را مطرح کرد، یادآور شد: امثال من و سعید معتقدیم که الان در حال جنگ با آمریکا هستیم، این طور نیست که جنگ تمام شد و امروز جنگی وجود ندارد. وقتی آمریکایی‌ها به لحاظ سیاسی و امنیتی ما را تحریم می‌کنند نوعی جنگ است. در واقع سعید دارد به نوعی شاخ و شانه می‌کشد که ما عمل کردیم و عمل خواهیم کرد و از چیزی نمی‌ترسیم. اگر به ما تهمت تروریست بودن هم زده شود، راه خود را ادامه می‌دهیم و از این چیز‌ها نمی‌ترسیم.

ورود قوه قضاییه

اما در این بین سرعتی که قوه ‌قضاییه در برخرود با شکایت از سعید قاسمی داشت در نوع خود بی‌نظیر و سریع بود و ثابت کرد که برای برخورد با متهمان حزب و جناح برایشان اهمیتی ندارد. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی جدید قوه قضاییه با اشاره به اظهارات اخیر سعید قاسمی یکی از فرماندهان میانی جنگ ایران و عراق، درباره حضور نیروهای سپاه در لباس هلال‌احمر برای آموزش نظامی، از احضار شدن وی به دادگاه خبر داد و گفت: در این ارتباط، علیه ایشان شکایت شده و به بازپرسی ارجاع شده است و در مرحله رسیدگی است. ایشان احضار شده است.

وی اعلام کرد که تحقیقات بدون اغماض و با قاطعیت انجام می‌شود و با توجه به اینکه شاکی وجود دارد، دیگر ضرورت حضور مدع‌‌العموم وجود ندارد.

گل به خودی

سعید قاسمی هر چقدر بزرگ باشد و هر چقدر خدمت کرده باشد اظهاراتی که درباره سوء‌استفاده از لباس هلال‌احمر داشت آن هم در شرایطی که دشمن همین اتهام را به جمهوری اسلامی زده و به همین بهانه حساب هلال‌احمر را مسدود کرده است گل‌به خودی تلقی می‌شود. گل به خودی‌ای که خوشبختانه در برخورد با آن و پاسخ دادن ارگان‌های مربوطه سرعت عمل خوبی را شاهد بودیم تا حداقل در این اوضاع مشخص شود که برای حراست از منافع عمومی هیچ تفاوتی بین افراد نیست.

منبع:سیاست‌روز

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار