حجت الاسلام رئیسی در جلسه شورای اداری استان سیستان و بلوچستان:
رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشکیل کارگروهی برای بررسی ابعاد مختلف سیل‌های اخیر گفت: نباید حادثه سیل را تمام شده بدانیم بلکه در حال حاضر باید تمام تلاش خود را در جهت آسیب شناسی و آسیب زدایی این حادثه به کار بندیم تا از مشکلات آینده در امان باشیم.
کد خبر: ۷۴۰۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷ 02 May 2019

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشکیل کارگروهی در سازمان بازرسی کل کشور برای بررسی ابعاد مختلف سیل‌های اخیر در کشور، گفت: نباید حادثه سیل را تمام شده بدانیم بلکه در حال حاضر باید تمام تلاش خود را در جهت آسیب شناسی و آسیب زدایی این حادثه به کار بندیم تا از مشکلات آینده در امان باشیم.

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر ضرورت تلاش برای برطرف ساختن کمبود محاکم و سازمان های تابعه قوه قضاییه در این استان، به موضوع مطرح شده از سوی مسئولان استانی در خصوص افراد فاقد شناسنامه پرداخت و تصریح کرد: در این زمینه نظاماتی وجود دارد که باید رعایت شود منتها تاکید ما بر این است که همه اتباع ایرانی باید شناسنامه داشته باشند و اگر صدور شناسنامه برای کسی با برخی موانع روبه‌روست، با انجام استعلام های لازم از وزارت اطلاعات، وزارت کشور و دستگاه های دیگر، باید برای این افراد نیز شناسنامه صادر شود. مشکلات اتباع خارجی که دارای کارت اقامت هستند نیز باید برطرف شود و حتما موضوع افراد فاقد شناسنامه را از طریق دولت، وزارت کشور و سازمان ثبت احوال، پیگیری جدی خواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به آثار زیانبار قاچاق کالا، افزود: کسی که به تولید کشور خنجر می‌زند، آن مرزنشینی نیست که برای مصرف شخصی خود یا حتی فروش، یک دستگاه تلویزیون یا لوازم خانگی را به داخل کشور وارد می کند. وقتی صحبت از مقابله با قاچاق می کنیم، مقصود ما مقابله با شبکه های قاچاق است که تولید ملی را با آسیب های سنگین مواجه می کنند.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه با بیان اینکه اقتضای رونق تولید، جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و واحدهای تولیدی و صنعتی است، بر ضرورت توانمندسازی بخش خصوصی توسط دولت تاکید کرد و گفت: دولت باید از تصدی گری فاصله بگیرد اما توانمندسازی بخش خصوصی نباید رها شود. 

رئیس قوه قضاییه همچنین با تاکید بر لزوم هدایت نقدینگی از فضای دلالی به سمت تولید، این امر را مهم ترین راه حل مشکلات اقتصادی امروز و کمک به رونق تولید دانست و خاطرنشان کرد: صاحبان سرمایه باید در دریافت تسهیلات، با مانعی مواجه نباشند و دستگاه های اجرایی لازم است موانع را از سر راه تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان واقعی بردارند. به همین منظور، دفتر حمایت از سرمایه گذاری در سازمان بازرسی کل کشور، مامور پیگیری و حل مشکلات سرمایه گذارانی است که در پروسه راه اندازی کسب و کار خود با مشکلات اجرایی مواجه می شوند.

حجت الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود از اقدام به موقع مسئولان سیستان و بلوچستان در مهار سیلاب و جلوگیری از وارد آمدن خسارت به مردم قدردادنی کرد و با تاکید بر ضرورت تخصیص اعتبار برای جبران خسارت ها افزود: نباید حادثه سیل در کشور را تمام شده تلقی کنیم بلکه موظفیم آسیب شناسی و آسیب زدایی را در دستور کار داشته باشیم؛ چنانچه در سازمان بازرسی نیز کارگروهی را برای بررسی ابعاد مختلف سیل های اخیر در کشور تشکیل دادیم و امیدواریم نتیجه این بررسی ها منجر به پیشگیری از وقوع حوادث تلخ در آینده شود.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر نقش داوری و برقراری سازش نیز اظهار کرد: بزرگان و ریش سفیدان باید با استفاده از جایگاه تاثیرگذار خود در قبایل و طوایف، مانع از توسعه دعوا و کشیده شدن آن به دستگاه قضایی شوند. بر همین مبنا لازم است در امر صلح و سازش که مبانی کاملا دینی و ملی دارد، فعال تر عمل کنند و از این جهت یاریگر قوه قضاییه باشند. 

حجت الاسلام رئیسی همچنین در خصوص ساماندهی بازارچه های مرزی خاطرنشان کرد: همه موظفیم راه های قانونی امرار معاش برای هموطنان را فراهم کنیم تا کسی برای گذران زندگی، دست به ارتکاب جرم یا عمل خلاف قانون نزند. لذا امیدواریم با تلاش مضاعف، به نحوی در حوزه مدیریتی خود عمل کنیم که مردم از عملکردما راضی و دشمنان از طراحی توطئه ها پشیمان شوند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم مبارزه با قاچاق سوخت در سطح کلان، به تلاش دشمن برای اخلال در صادرات نفت ایران اشاره کرد و گفت: راهکار اصلی کشور، تبدیل تهدیدها به فرصت است. هیچ راهی جز مقاومت و ایستادگی برای پیشرفت نداریم و همه می دانیم که مردم، همیشه در صحنه هستند و این وظیفه مدیران است که برای حل مشکلات مردم تلاش کنند. بر این اساس موظفیم همه در هر جایگاهی که هستیم، دست به دست هم دهیم و گرهی از زندگی مردم عزیزمان باز کنیم.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام محامی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان و مدیر دارالعلوم این شهر و  برخی نمایندگان استان نیز به بیان مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار