هند پس از تلاش فراوان و برای تقویت نیروی هوایی خود سرانجام موفق شد موافقت سران پاریس برای فروش جنگنده را جذب کند.
کد خبر: ۷۸۶۸۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴ 09 October 2019

در حالی که وخامت اوضاع کشمیر شرایط در شبه قاره را غیر عادی کرده و سران دو کشور هند و پاکستان از احتمال جنگ سخن می‌گویند دولت فرانسه اولین فروند جنگنده رافال خود را به هند تحویل داد.

طبق قراردادی که میان سران دو کشور امضا شده است فرانسه متعهد به تحویل 35 فروند جنگنده دیگر به دهلی‌نو خواهد بود.

این جنگنده در حضور «راج نات سینگ» وزیر دفاع هند تحویل داده شد و او شخصا اولین پرواز با رافائل فرانسوی را تجربه کرد.

وی در این مراسم تاکید کرد: هند با هدف دفاع از خاک خود جنگنده های رافال را خریداری می کند و قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد.

قرار است فرانسه تا سال 2022 تمام 36 فروند جنگنده رافال را به دولت هند تحویل داده و تعهد خود را اجرایی کند.

پیش از این «نارندرا مودی» ضمن اذعان به شکست نیروی هوایی هند در حمله به خاک پاکستان طی ماه های اخیر تصریح کرده بود: اگر ما جنگنده های رافال فرانسوی را در اختیار داشتیم نتیجه نبرد چیز دیگری می شد.

این در حالی است که سیاستمداران اپوزیسیون هند به خرید این تعداد جنگنده معترض بودند و منبع تامین هزینه هنگفت خرید آنها را اعمال فشار بر مردم عادی می‌دانستند.

هند برای خرید 36 جنگنده رافال مبلغی بالغ بر 7 میلیارد و 530 میلیون دلار به فرانسه پرداخت کرده است و خبرگزاری اسپونتیک این اقدام فرانسه را بزرگترین کلاهبرداری تاریخ فروش ادوات نظامی می‌داند.

گفتنی است رافال یک جنگنده چند منظوره فرانسوی است. عرض آن کمتر از 11 متر است، طول آن 15 متر است. بسیاری از قطعات بدنه ساخته شده از مواد کامپوزیت، که باعث می شود خودرو کمتر با رادارها قابل مشاهده است. سرعت هواپیما 1.8 ماخ یا بیش از دو هزار کیلومتر در ساعت میباشد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار