استراماچونی هم‌اکنون دینامیک‌ترین و باروحیه‌ترین اسکواد را در میان ۱۶تیم لیگ در اختیار دارد.
کد خبر: ۸۰۱۷۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۱ 01 December 2019

حالا دیگر سخت‌ترین کار برای تیم‌های لیگ، گل نخوردن از استقلال است. آنها از داربی تهران (هفته چهارم) به بعد در هر بازی حداقل ۲گل زده‌اند و حریف ضعیف و قوی هم چندان فرقی برایشان نمی‌کند.

 

«استقلال در روزی که پایین‌تر از سطح همیشگی خودش بازی کرد، نساجی را در قائمشهر شکست داد. البته آن چه در هفته‌های ابتدایی از استقلال دیدیم، مدت‌هاست از خاطره‌ها محو شده و وقتی از «سطح همیشگی» صحبت می‌کنیم، منظور سطح بازی آبی‌پوشان در ۶هفته اخیر است. بازی با نساجی از معدود بازی‌هایی بود که آبی‌پوشان کمتر از حریف مالک توپ بودند و تعداد پاس، دقت پاس، تعداد شوت و شوت‌های در چارچوب استقلال هم کمتر از معدل‌هایی بود که این تیم در لیگ نوزدهم به جا گذاشته است. با این حال آبی‌ها در زمین حریف چغری مثل نساجی با همین نمایش هم به پیروزی رسیدند تا ثابت کنند روحیه برنده بودن به‌خوبی در این تیم جا افتاده است.

 در تمام لیگ‌های دنیا، تیم‌هایی قهرمان می‌شوند که علاوه بر دارا بودن پارامترهای فنی از این پارامتر روحی هم برخوردارند و حتی در روزهای بد هم به‌سختی امتیاز از دست می‌دهند. کافی است نگاه کنید به لیورپول در لیگ‌ برتر جزیره که امسال خیلی از بازی‌هایی را که به‌ نظر می‌رسد با شکست یا تساوی برای این تیم به پایان برسد با پیروزی تمام کرده است یا پرسپولیسِ برانکو که در خیلی از بازی‌ها ضعیف‌تر از حریف بود اما به این راحتی‌ها شکست نمی‌خورد و مقایسه کنید با پرسپولیسِ کالدرون که همین جمعه گذشته چندین و چند فرصت را از دست داد و در خانه شکست خورد. نمایش استقلال در مقابل نساجی برتری چندانی نسبت به نمایش پرسپولیس در برابر نفت نداشت اما آن چه حکم به برتری استقلال داد همان روحیه، اعتمادبه‌نفس و باور برنده بودن بود که این روزها قرمزها از آن بی‌بهره‌اند.

همه از استقلال بهترند

اما برگردیم به آنالیزهای فنی و اعداد و ارقامی که آنالیزورها از بازی‌های لیگ‌ برتر به‌دست داده‌اند. آنالیزهای سایت مرجع متریکا نشان می‌دهد استقلال در خیلی از آیتم‌ها پایین‌تر از تیم‌های صدرنشین می‌ایستد و حتی در جمع ۵تیم برتر هم حضور ندارد. تیم استراماچونی در زمینه مالکیت توپ با میانگین ۵۳.۷درصد در هر بازی ششمین تیم لیگ برتر است؛ یعنی پایین‌تر از صدرنشین‌ها و تراکتور و پرسپولیس و حتی نساجی! در تعداد پاس، آبی‌پوشان با ردوبدل کردن ۴۲۸.۱پاس در هر بازی هفتمین تیم لیگ هستند. جالب این که حتی نفت مسجدسلیمان که به استفاده از سیستم دفاع و ضد حمله شهرت پیدا کرده در تعداد پاس بالاتر از استقلال ایستاده است. آبی‌پوشان حتی در دقت پاس هم جزو ۳ تیم برتر لیگ نیستند و با دقت ۸۰درصدی پایین‌تر از شهرخودرو، سپاهان و تراکتور می‌ایستند. آبی‌ها در دریبل‌زنی ششمین تیم موفق لیگ هستند و در نبردهای هوایی هم رتبه نهم را دارند.

اما استقلال از همه بهتر است

اما با همه این تفاصیل و با رتبه‌های پایینی که تیم استراماچونی در آیتم‌های مختلف کسب کرده، وقتی نوبت «شوت به دروازه» می‌رسد آبی‌ها خودشان را به برترین تیم‌های لیگ می‌رسانند. آنها در هر بازی به‌ طور میانگین ۱۳.۵ شوت به دروازه داشته‌اند که ۵.۲ شوت‌ها در چارچوب دروازه بوده است. در هر دوی این آیتم‌ها استقلال تیم دوم لیگ است و تازه وقتی موضوع گل شدن این شوت‌ها به میان می‌آید ستاره‌های آبی‌پوش با اختلاف به برترین و موفق‌ترین تیم لیگ بدل می‌شوند. نرخ تبدیل شوت به گل برای بازیکنان استقلال ۱۵.۵ درصد است، یعنی حداقل یک‌ونیم‌برابر بهتر از نزیک‌ترین رقبا که سپاهان و شهرخودرو هستند. فقط کافی است در این آیتم وضعیت استقلال را با پرسپولیس مقایسه کنیم. استقلال در حالی ۱۵.۵درصد شوت‌هایش را به گل تبدیل می‌کند که فقط ۷.۹درصد از شوت‌های پرسپولیسی‌ها تبدیل به گل می‌شود؛ یعنی از نصف استقلال هم کمتر! همین نکته، بهترین نشانی برای دسترسی به‌ دلیل اصلی موفقیت آبی‌پوشان است. تیم استراماچونی کمتر از رقبا توپ دارد و کمتر پاس می‌دهد اما با کمترین تعداد پاس بیشترین فرصت شوت‌زنی را ایجاد می‌کند و نهایتا نرخ تبدیل شوت به گل در این تیم خیره‌کننده است. استراماچونی هم‌اکنون دینامیک‌ترین و باروحیه‌ترین اسکواد را در میان ۱۶تیم لیگ در اختیار دارد. حالا دیگر سخت‌ترین کار برای تیم‌های لیگ، گل نخوردن از استقلال است. آنها از داربی تهران (هفته چهارم) به بعد در هر بازی حداقل ۲گل زده‌اند و حریف ضعیف و قوی هم چندان فرقی برایشان نمی‌کند.»/همشهری

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار