نماینده سابق مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس گفت: متاسفانه سقط‌ غیرقانونی جنین در ازدواج‌های سفید زیاد است. به گونه‌ای که مجلس شورای اسلامی تصمیم دارد قانونی در این خصوص تصویب کند تا جلوی سقط‌های غیرقانونی گرفته شود.
کد خبر: ۸۹۹۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۲ 17 September 2020

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: ازدواج سفید پدیده‌ای اجتماعی است که از دیرباز در جوامع غربی وجود داشته و در سال‌های اخیر در کشور ما هم روند رو به رشدی پیدا کرده و باعث نگرانی جامعه‌شناسان و مسئولان مرتبط با موضوعات اجتماعی شده است. هرچند آمار آن پنهان است اما گفته می‌شود این روزها به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی، این امر در کشورمان رو به افزایش است.

سلحشوری با بیان این که مشکلات اقتصادی، یکی از دلایل رشد ازدواج سفید در کشور است، گفت: معمولا دخترها و پسرهایی که توانایی اداره یک زندگی را ندارند، در اجاره کردن خانه، هزینه‌های جاری زندگی و ... با یکدیگر تقسیم کار می‌کنند و بدون هیچ عقد شرعی و رسمی با یکدیگر زندگی کرده و پولی هم که در می‌آورند، تقسیم می‌کنند.

آداب و رسوم‌ دست و پاگیر
سلحشوری درخصوص علل افزایش ازدواج سفید در کشور تصریح کرد: آداب و رسوم‌ دست و پاگیر، یکی از دلایل افزایش ازدواج سفید بین دخترها و پسرهاست. چراکه پسرها زیر بار مهریه با قیمت بالا سکه نمی‌روند. از طرفی خانواده دخترها هم به مهریه پائین راضی نمی‌شوند. بنابراین سر این مسائل کوچک اختلاف به وجود می‌آید و زمینه ازدواج دو نفر از بین می‌رود.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم گفت: اگر سنت‌های دست و پا گیر از بین بروند و جای خود را به ازدواج آسان دهند، قطعا تاثیر زیادی در شکل‌گیری ازدواج خواهد داشت و دیگر جوانان برای فرار از آنها به سمت ازدواج‌های غیررسمی نمی‌روند.

دختران و ترس از شناسنامه‌
او در مورد تاثیر طلاق بر افزایش این نوع ازدواج بیان کرد: یکی از عوامل مهم دیگر در افزایش ازدواج سفید؛ طلاق است. متاسفانه از هر ۳ ازدواج یکی به طلاق ختم می‌شود و ممکن است زنان و مردان پس از جدا شدن با فرد دیگری وارد رابطه شوند و بدون رسمی کردن آن زیر یک سقف زندگی کنند.

سلحشوری افزود: از طرفی در برخی از مناطق کشور ما هنوز بین خانواده‌ها طلاق گرفتن قبح است و دخترها می‌ترسند شناسنامه‌شان خط‌خطی شود. به همین دلیل به ازدواج سفید رو می‌آورند تا شناسنامه‌شان سفید بماند.

شیوه ازدواج در کشورمان تغییر کرده است
نماینده مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به تغییر شیوه ازدواج در کشورمان گفت: متاسفانه برخی از مسائل آنطور که باید در سیستم کشور ما جا نیافتاده است. مثلا دخترها و پسرها قبل از ازدواج یک مدل رفتار می‌کنند اما همین‌که وارد زندگی مشترک می‌شوند، رفتارشان تغییر پیدا می‌کند که در نهایت منجر به طلاق می‌شود. به هرحال در همه جوامع درحال توسعه چنین تغییراتی رخ می‌دهد و در کشور ما هم بنا بر دلایل متعدد که به اختصار توضیح دادم، برخی ازدواج‌ها به ازدواج سفید کشیده شده است.

سلحشوری تصریح کرد: ازدواج سفید یک پدیده اجتماعی است و هیچ پدیده‌ای تک‌علتی نیست و متاثر از عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و... قرار می‌گیرد. بنابراین ازدواج سفید را هم می‌توان در تمام این ابعاد مورد آسیب شناسی قرار داد.

او در خصوص بُعد سیاسی ازدواج سفید گفت: ما می‌خواستیم جلوی ازدواج کودکان را بگیریم اما با ما مخالفت شد. درحالی که شخصا معتقدم جوانان باید امکانات و تسهیلاتی را دریافت کنند تا بتوانند به موقع ازدواج کنند. درواقع به جای اینکه به فکر ازدواج کودکان باشیم، باید به این فکر کنیم جوانان در سن مناسب زندگی مشترک تشکیل دهند. اگر این اتفاق رخ دهد، بسیاری از این مشکلات از جمله ازدواج سفید حل خواهد شد.

آماری از ازدواج سفید در کشور نداریم
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به پنهانی بودن ازدواج سفید ادامه داد: از آنجا که ازدواج سفید پنهانی است و در هیچ جایی ثبت نمی‌شود و حتی دختران و پسران این موضوع را به کسی نمی‌گویند، هیچ آماری از تعداد آن در دست نیست و گردآوری آمار در این خصوص بسیار دشوار است و هنوز قبح آن در جامعه وجود دارد.

او درباره میزان تمایل مردان و زنان به ازدواج سفید گفت: نمی‌توان گفت تمایل مردان به ازدواج سفید بیشتر از زنان است. چون به هر حال هر مردی یک زنی را پیدا می‌کند که با او ازدواج سفید انجام دهد. بنابراین میزان تمایل زنان و مردان به این امر تقریبا یکسان است.

سلحشوری با اشاره به تاثیر تحصیلات در افزایش ازدواج سفید گفت: معمولا قبح ازدواج سفید برای تحصیل کرده‌ها بیشتر از سایر افراد ریخته و این امر برای آنها حل شدنی و پذیرفتنی‌تر است.

او با اشاره به علت افزایش ازدواج سفید در بین کسانی که مجردی زندگی می‌کنند، بیان کرد: دختران و پسرانی که جدا از خانواده خود در شهر دیگری به ویژه تهران زندگی می‌کنند، بیشتر به این سمت کشیده می‌شوند و ازدواج سفید در آنها بیشتر دیده می‌شود.

افزایش سقط جنین غیرقانونی در ازدواج سفید
نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس دهم در ادامه صحبتش به افزایش سقط جنین به دنبال ازدواج سفید اشاره کرد و گفت: معمولا ازدواج‌های سفید منجر به فرزندآوری نمی‌شود. چون هدف از این گونه ازدواج‌ها به دنیا آوردن فرزند نیست. اما اگر خانم باردار شود، قطعا از راه‌های غیرقانونی جنین را سقط می‌کند. بنابراین ازدواج سفید احتمال سقط جنین غیرقانونی را افزایش می‌دهد.

او افزود: متاسفانه اینگونه سقط‌های جنین بسیار زیاد است. به گونه‌ای که مجلس شورای اسلامی قرار است قانونی در این خصوص تصویب کند تا جلوی سقط‌های غیرقانونی گرفته شود.

نهادهای حاکمیتی بیشتر به جوانان اهمیت دهند
سلحشور با بیان راهکار کاهش ازدواج‌های سفید در کشور عنوان کرد: به اعتقاد من برخی نهادهای مرتبط با این موضوع باید تسهیلات بیشتری به جوانان دهند تا بتوانند در سن مناسب ازدواج کنند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: نکته مهم دیگر هم این است که خانواده‌ها باید شرایط ازدواج بچه‌هایشان را تسهیل کنند تا آنها بدون سختگیری سر زندگی خود بروند و آداب و رسوم سخت مانع ازدواج آنها نشود./برنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار