افتتاح دومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان با حضور وزیر راه و شهرسازی/ اسلامی: "ریمدان" از پایانه‌های مهم محور توسعه شرق است
کد خبر: ۹۲۵۵۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶ 20 December 2020

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان، مرز رسمی «ریمدان» شهرستان دشتیاری واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان روز شنبه، ۲۹ آذرماه با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مقامات ایرانی و پاکستانی افتتاح شد.

اسلامی در آیین افتتاح این مرز، آن را یکی از پایانه‌‌های مهم محور توسعه شرق در مسیر کریدور ترانزیتی ایران، هند و پاکستان خواند و گفت: کشور پاکستان با حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک زمینی با ایران از دیرباز به‌‌عنوان شریک تجاری در زمینه صادرات و واردات کالا مطرح است و نزدیکی اقوام و طوایف دو کشور و ارتباط آنان با یکدیگر از جایگاه مهمی برخوردار است.

او با بیان اینکه پیش از این، بازارچه مرزی میرجاوه، تنها مرز رسمی و بین‌‌المللی تبادل کالا و تردد مسافران ایران و پاکستان بود، افزود: با راه‌‌اندازی مرز ریمدان، شاهد افزایش این تبادلات خواهیم بود؛ به‌‌‌خصوص این که مرز ریمدان به بنادر گوادر و کراچی پاکستان نزدیک است.

مرز ریمدان که در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان و در محدوده شهرستان دشتیاری قرار دارد، نخستین بار سال ۸۷ راه‌اندازی شد اما تا مدت‌ها زیرساخت‌های لازم در این پایانه مرزی برای تبادل قانونی بار و مسافر فراهم نبود.

مرز ریمدان دشتیاری با چابهار ۱۲۰ کیلومتر و با بندر گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر فاصله دارد، این نقطه بهترین مسیر دسترسی ایران به ۳۷ درصد از جمعیت جهان در کشورهای، پاکستان، چین و هند است. مرزنشینان جنوب بلوچستان، تعاونی‌‌های محلی و تجار ایرانی و پاکستان از مدت‌ها پیش در انتظار تکمیل زیرساخت‌‌های لازم برای جابه‌جایی قانونی کالا و مسافر از این مرز بودند.

این مرز، ظرفیت و توانمندی مناسبی برای صادرات و واردات کالا، انتقال زائران پاکستانی و گردشگران و مسافران دارد و از آنجایی که فاصله آن تا بندر گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر است، اتباع کشور پاکستان می‌‌توانند از این مسیر به دشتیاری و چابهار و سپس از طریق ناوگان زمینی و هوایی به شهرهای مذهبی و مناطق تفریحی و گردشگری ایران سفر کنند.

با فعال شدن مرز رسمی ریمدان در محدوده شهرستان محروم و دورافتاده دشتیاری، فرصتی ارزشمند برای ایجاد اشتغال و رونق تجارت و امرار معاش بهینه مرزنشینان فراهم می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار