کد خبر: ۹۹۵۹۰۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵ 23 September 2021
واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

اخیرا مجلس شورای اسلامی در نهایت و پس از کش و قوس های فراوان مصوبه واردات مشروط خودرو را تصویب نمود . واقعیت امروز بازار خودرو در کشور با توجه به کمبود تولید داخلی ، کیفیت و ایمنی بسیار پایین  و قیمت های کاملا غیر منطقی و سرسام آور خودرو و انحصار کشنده ای که خودروسازان داخلی ایجاد کرده اند  ضرورت واردات را امری منطقی جلوه می دهد ،  اما در اینجا بایستی به یک نکته مهم و مغفول در امر واردات خودرو که سالهاست به آن دچار هستیم توجه ویژه ای مبذول گردد .

واقعیت این است که در یک هماهنگی نامیمون بین معدود  واردکنندگان اصلی خودروهای خارجی و 2 تولید کننده انحصاری وبزرگ داخلی و با حمایت جمعی از ما بهتران در سطح مدیران دولتی و حکومتی ، بخش عمده واردات خودرو به خودروهای لوکس و بسیار گرانقیمت که فقط یک طبقه خاص توان خرید آنها را دارند اختصاص یافته است.

در این شرایط همه نامبردگان در بالا و هر کدام به نحوی خاص از این خوان پر نعمت سودهای کلانی به جیب می زنند که به گوشه کوچکی از آنها اشاره می شود :
1- خودروسازان داخلی با عدم واردات خودروهای ارزان و متوسط خارجی که رقیب قیمتی تولیدات آنها باشد با قدرت و بی رحمی تمام همچنان خودروهای با فناوری 30 سال پیش  خود را با قیمت چند برابر نمونه روزخودرو جهانی به مردم صبور ایران تحمیل می کنند و کاملا مطمئن هستند که بازار فوق انحصاری شان کوچک ترین ترکی بر نمی دارد.

2- واردکنندگان خودرو که باز هم در انحصار چند خانواده معدود هستند کاملا معلوم است که سود چند هزار میلیاردی شان در واردات خودروهای گران و لوکس بوده و این خودروها را با چند برابر سود واقعی وارد بازار کشور می کنند.

3- ازمابهتران که شامل آقازاده ها ، طبقه ثروتمند جامعه ، برخی از مسئولین و خانواده های محترمشان هم با واردات خودروهای لوکس در واقع بدون وسیله نقلیه نمانده و خدای نخواسته مجبور به استفاده از خودروهای داخلی نخواهند بود  و می توانند با این خودروهای لوکس وارداتی  با خیال آسوده به دوردور در خیابانها و پز دادنشان در فضای مجازی ادامه دهند. 

چون خودروهای داخلی  ایمنی ، زیبایی ، آپشن و کیفیت  خوبی ندارند و فقط مختص مردم عادی و همانهایی است که انقلاب کرده و جنگ را با تقدیم جان خود و فرزندانشان اداره کرده اند و سالهاست که تمام سختی ها از تحریم ها  گرفته تا دیگرمشکلات و تنگناها را تحمل میکنند و همچنان به کشور و نظام وفادارند.

با این اوصاف اگر قرار است که واردات خودرو صورت پذیرد مجلس و دولت انقلابی باید به گونه ای عمل نکنند که با واردات دوباره خودروهای لوکس علاوه بر خارج شدن ارز عمده ای از کشور ، شکاف طبقاتی و اجتماعی عظیم و گسترده ای که طی سالیان گذشته ایجاد شده تشدید شود و تنها فایده این واردات همانا پرشدن جیب سوداگران و دلالان  و عمیق تر شدن گسست اجتماعی درون کشور باشد.

واردات تنها در صورتی می تواند مفید باشد  که هم به افزایش کیفی خودرو داخلی بیانجامد  و طی سیاستی کاملا هدفمند و با سنجش تمام زوایای آن از مباحث فنی گرفته تا قیمتی و تمامی  جوانب شامل مسائل اجتماعی و اقصادی حال حاضر کشور صورت پذیرد . 

 یقینا در صورت ادامه مسیر اشتباه  گذشته در واردات خودروهای لوکس و گرانقیمت  این امرنه تنها مفید نبوده بلکه کاملا  به ضررمنافع و مصالح کلی کشور و آحاد مردم خواهد بود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار