مولوی عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان:
مولوی عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، نافرمانی از دستورات شریعت و کثرت گناهان بزرگ را عوامل اصلی ناهنجاری‌ها و اتفاقات و حوادث در جهان دانست و بر لزوم بازگشت به کتاب‌الله و سنت و تجدیدنظر در زندگی‌ها تاکید کرد.
کد خبر: ۹۹۸۰۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷ 02 October 2021

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالحمید اظهار داشت: رسول اکرم (ص) در حدیثی هفت گناه را جزو مهلکات برشمردند و خطاب به مسلمانان فرموده‌اند که از این گناهان بزرگ دوری کنند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه افزود: امروز و در شرایط کنونی مسلمانان با سرگردانی و پریشانی و بن‌بست‌ مواجه‌اند و شرایط و اتفاقاتی که امروز در دنیا رخ می‌دهند بر خلاف منافع جامعۀ بشری‌ست. بشریت امروز از مسبب اصلی این اتفاقات غافل است و به کتاب‌الله و سنت برنمی‌گردد تا منشأ اصلی و اسبابی که پشت پردۀ این اتفاقات هستند را بیابد.
وی خاطرنشان کرد: منشأ اصلی تمام این پریشانی‌ها و اتفاقات در جهان افزایش گناه و معصیت و نادیده‌گرفتن احکام و دستورات صریح پروردگار جهانیان و تعالیم فرستادۀ ویژه خداوند؛ یعنی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم است. وقتی وحی آسمانی و گفتار فرد حکیم و دانشمند مورد بی‌توجهی قرار گیرد بشریت با بن‌بست و مشکلات مواجه می‌شود و کائنات و نعمت‌هایی که باید به نفع انسان‌ها باشند، تغییر ماهیت داده و علیه انسان‌ها قرار می‌گیرند.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه و در پرتو حدیث پیامبر اکرم (ص) به بیان مهلکات (گناهان هلاک‌کننده) پرداخت و گفت: رسول اکرم (ص) از شرک به‌عنوان یکی از گناهان بزرگ و هلاک‌کننده یاد کرده‌اند. اینکه برخی می‌گویند انسان اختیار دارد هر چیزی را می‌خواهد عبادت کند دیدگاه مردود و باطلی‌ست؛ الله تعالی چنین اختیاری به بشر نداده است، بلکه فرموده است هر کسی می‌خواهد کفر را و هر کسی می‌خواهد ایمان را اختیار کند، اما در ادامه هشدار داده که برای کسانی که «کفر» را اختیار می‌کنند عذاب جهنم است، زیرا شخص به اختیار خودش آتش جهنم را برای خود انتخاب کرده است.
ایشان افزود: توحید اولین و بزرگترین حق خدا بر انسان‌ها و بزرگترین نجات‌دهنده، و «شرک» بزرگترین دشمنی با الله تعالی است. متاسفانه امروزه در دنیا شرک و عبادت غیرالله زیاد و توحید کم شده است. برخی از مسلمانان نیز گرفتار خرافات و اعمال شرکی هستند که باید در عملکرد خودشان تجدیدنظر کنند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه بیان داشت: آن‌حضرت (ص) در ادامۀ گناهان مهلک سحر و جادو را بیان فرمودند. سحر و جادو از گناهان بسیار خطرناک و کار شیاطین و انسان‌های باطل است. بسیاری از جادوها از مصادیق کفر هستند. همچنین در بسیاری از جادوها کلمات کفرآمیز و شرکی وجود دارند که در کفر بودن این نوع از جادوها هیچ تردیدی نیست، اما اگر این کلمات نباشد هم حداقل آن است که سحر و جادو حرام و فسق و خلاف شرع است.
وی افزود: اینکه بعضی‌ها می‌گویند سحر و جادو را با سحر و جادو باطل می‌کنیم این درست نیست و رفتن نزد جادوگران و ساحران نیز از گناهان بزرگ است. سحر و جادو را باید با آیات قرآن و با نام الله باطل کرد؛ چنان‌که سوره‌های معوذتین برای همین منظور و برای بی‌اثرکردن سحر و جادو نازل شده‌اند.
مولوی عبدالحمید در ادامه افزود: پیامبر اکرم (ص) قتل ناحق و همچنین خوردن مال یتیم را از دیگر گناهان مهلک عنوان کرده‌اند. ریختن خون ناحق انسان را تباه می‌کند. متاسفانه امروزه خوردن مال یتیم در جامعه بسیار زیاد شده است؛ درحالی‌که الله تعالی نسبت به این موضوع هشدار داده و فرموده است: «إِنَّ الَّذِينَ يَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْيَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَيَصْلَوْنَ سَعِيرًا» [انساء: 10] کسانی که مال یتیم را می‌خورند و آن را حیف‌ومیل می‌کنند درواقع آتش را وارد بدن‌شان می‌کنند که سلامتی و معنویت آنان را نابود می‌کند و خوردن این مال تبدیل به سرطان و بیماری می‌شود.
وی خاطرنشان ساخت: امروزه زنان شکایت دارند که میراث‌شان را نمی‌دهند و یا میراث به‌صورت صحیح تقسیم نمی‌شود. یکی از بزرگترین حقوق میت بر بازماندگان این است که بعد از کفن‌ودفن میت، مال و دارایی او را به‌صورت صحیح و عادلانه و طبق شریعت بین ورثه تقسیم کنند و اجازه ندهند در حق هیچ‌کدام از ورثه ظلمی صورت گیرد. لذا به همه توصیه و تاکید می‌کنم که میراث زنان را بدهید.

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه و در پرتو حدیث مذکور، از ربا به‌عنوان بزرگترین گناه یاد کرد و گفت: گرفتن و خوردن ربا در واقع اعلام جنگ با خدا و رسول است. ربا علاوه بر اینکه معنویت انسان را نابود می‌کند بزرگترین ضربۀ اقتصادی را نیز به جامعه می‌زند.
امام‌جمعه زاهدان تاکید کرد: گناهانی که پیامبر اکرم (ص) در این حدیث عنوان کرده‌اند و سایر گناهانی که امروزه در جامعه وجود دارند از قبیل: زنا، شراب‌نوشی، رشوه، استفاده از مواد مخدر و... شرایط اقلیمی و طبیعی جهان را تغییر داده‌اند و دلیل تمام آفات و بلاها و اختلافات و پریشانی‌هایی که بشر امروز با آنها مواجه است، همین گناهان هستند.
مولوی عبدالحمید در پایان این بخش از خطبه‌ها خاطرنشان کرد: اگر بشریت به کتاب‌الله و سنت رسول‌الله برگردد و توبه کند همه‌چیز به نفع انسان‌ تغییر می‌کند. مسلمانان با این گناه و معصیت و غفلت و اختلاف و تفرقه هرگز نمی‌توانند بیت‌المقدس را آزاد کنند، بلکه باید با اتباع کامل از قرآن و سنت در زندگی خودشان تجدیدنظر کنند تا از نصرت و امداد الله تعالی برخوردار شوند.

مولوی عبدالحمید در فرازی دیگر از خطبه‌ها از افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه قیمت‌ها به‌صورت روزانه و لحظه‌ای افزایش پیدا می‌کنند و اقشار کم‌درآمد و بیکار و کارگر که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند از این بابت به شدت تحت فشار قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: درخواست ما از دولت محترم آن است که با تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح برای مهار گرانی‌ها و جلوگیری از افزایش تورم چاره‌ای جدی بیندیشد و همان‌طور که رئیس‌جمهور محترم وعده داده‌اند موضوع اقتصاد و حل مشکلات معیشتی مردم جزو اولین اولویت‌ها باشد.

مولوی عبدالحمید همچنین از گلایۀ مستأجرین درخصوص بالابودن اجارۀ منازل در زاهدان خبر داد و گفت: مستأجرین گلایه دارند که اجارۀ منازل خیلی بالاست و توانایی پرداخت آن را ندارند. از سوی دیگر صاحبخانه‌ها هم با این استدلال که سایر اجناس و وسایل گران شده است می‌گویند مجبور هستند اجارۀ منزل را افزایش بدهند.
وی در ادامه افزود: درخواست بنده از صاحبان منازل استیجاری آن است که بر مستأجرین ترحم کنند و با کسی که توانایی پرداخت اجارۀ بالا را ندارد مدارا کنند؛ إن‌شاءالله در همین اجارۀ کم، برکت می‌آید و الله تعالی بر بنده‌ای که نسبت به دیگران شفقت داشته باشد ترحم می‌فرماید.

امام‌جمعه زاهدان در بخش پایانی خطبه‌ها به انتخاب شهردار جدید این شهر اشاره کرد و گفت: شورای محترم شهر زاهدان بعد از بررسی و تلاش و دقت‌نظر، آقای محمدامیر براهویی را به‌عنوان شهردار جدید شهر تعیین کرده‌اند. برای موفقیت ایشان دعا کنیم که بتواند با فعالیت‌های خود موجبات رضایت شهروندان را فراهم کند.
وی در ادامه افزود: توصیۀ بنده به عزیزان شورای شهر و سایر دست‌اندرکاران آن است که با شهردار جدید همکاری و از ایشان حمایت کنند تا آن‌طور که شایستۀ مردم زاهدان است برای این ملت کار شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار