یک شهروند خاشی که با اهدای خون با گروه خونی کمیاب و نادر جان یک مادر باردار در استان تهران را نجات داد.
کد خبر: ۱۱۶۵۹۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۳ 08 May 2024

ابوالحسن صفدری مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: مادری باردار با گروه خونی نادر «o مثبت» در استان تهران که نیاز به تزریق خون داشت با توجه به بانک اطلاعاتی سرولوژی اختصاصی پایگاه زاهدان،اهداکننده ای با این گروه خونی نادر فراخوان شدند. این انسان متعهد و نوع دوست در اسرع وقت در پایگاه شهرستان خاش حاضر و اقدام به اهدا کرد.

وی گفت: با تلاش شبانه روزی اداره کل انتقال خون استان سیستان و بلوچستان یک واحد خون هم فنوتیپ جهت این مادر باردار به بخش خون های نادر در ستاد مرکزی تهران ارسال شد.

مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان همچنین در خصوص اهدای خون در استان بیان کرد: کمتر از یک درصد مردم استان در سال گذشته که واجد شرایط اهدای خون بودند در سیستان و بلوچستان خون اهدا کرده‌اند.

صفدری افزود: جمعیت استان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است و از این تعداد حدود ۲ میلیون و پانصد هزار نفر به دلایلی از قبیل سن کمتر از ۱۸ سال و یا بیشتر از ۶۵ سال، وزن کمتر از۵۰ کیلوگرم، داشتن بیماری خونی و زمینه‌ای خاص نمی‌توانند خون اهدا کنند.

وی بیان کرد: حدود یک میلیون نفر واجد شرایط خون دادن در سیستان و بلوچستان هستند که از این تعداد در سال گذشته ۷۰ هزار مراجعه برای اهدای خون صورت گرفته در حالی که بسیاری از این افراد ۲ بار در سال اهدا داشتند که در مجموع ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر در کل استان برای اهدای خون مراجعه کرده‌اند.

صفدری ادامه داد: ترس مردم از اهدای خون و نگرانی بی‌مورد از ایجاد کم خونی مهمترین دلایل افراد برای عدم مراجعه برای اهدای خون به شمار می‌رود در حالی که بدن خود یک کارخانه فعال، ساخت خون است. در زنان هر چهار ماه یکبار و در مردان هر سه ماه یک بار پس از اهدای خون سطح هموگلوبین به حالت طبیعی بر می‌گردد.

وی در این راستا اضافه کرد: عدم اطلاع مردم از فواید اهدای خون نظیر درمان کبد چرب، کالری سوزی به میزان ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلو کالری بعد از هر بار اهدا، پیشگیری از بیماری‌های قلبی از مهم ترین فواید اهدای خون به شمار می رود چرا که اهدا، حرکت خون در عروق را تسهیل و شبکه خونرسانی در بدن را فعال می کند.

مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان تاکید کرد: سالانه بیش از ۱۵۰ هزار واحد خون در استان مصرف می شود، در حالی که تنها ۵۰ هزار واحد توسط هم استانی‌ها اهدا می‌شود و دو برابر نیاز استان را از ۱۲ استان دیگر با واردات، تامین می‌کنیم در حالی که این موضوع زیبنده استانی که دارای جمعیت جوان بالایی است نمی باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر روزانه در شهر زاهدان ۳۰۰ نفر و در کل استان ۵۰۰ نفر اهدا کننده باشند، مشکل نیاز خونی استان حل می‌شود. این میزان متاسفانه در حال حاضر در کل استان ۲۰۰ نفر است./رکنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار